Policja zlikwidowała nielegalny tytoniowy biznes. Straty państwa to 22 mln złotych

Z kraju

PolicjaPolicja zabezpieczyła dwie tony krajanki tytoniowej, ponad pięć ton suszu tytoniowego, a także ponad 1,6 tys. paczek papierosów

Prokuratura Okręgowa w Radomiu skierowała do miejscowego sądu akt oskarżenia przeciwko 37 osobom w wieku 21-50 lat. Zorganizowana grupa przestępcza handlowała alkoholem, tytoniem i papierosami bez znaków polskiej akcyzy skarbowej. Straty skarbu państwa w wyniku działania podejrzanych to 22 mln zł.

Jak informuje w komunikacie Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu grupa działała co najmniej od listopada 2013 do czerwca 2014 roku, kiedy to policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celnej z Radomia i Warszawy weszli na teren kilkudziesięciu posesji w trzech województwach: mazowieckiego, świętokrzyskiego i lubelskiego, w tym do nielegalnej fabryki zorganizowanej na terenie powiatu starachowickiego.

Tam, na gorącym uczynku, zatrzymano kilka osób w trakcie dostawy liści tytoniu oraz produkcji krajanki tytoniowej. W sumie jednego dnia funkcjonariusze zatrzymali 15 osób.

Ogromne straty

Zabezpieczono też linię technologiczną do wstępnego przetworzenia liści tytoniu, dwie tony krajanki tytoniowej, ponad pięć ton suszu tytoniowego, a także ponad 1,6 tys. paczek papierosów z przemytu oraz spirytus bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ponad 900 tys. zł w gotówce, a także pojazdy o wartości blisko 150 tys. zł.

W wyniku śledztwa zatrzymano i przedstawiono zarzuty kolejnym 22 osobom. Zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe na łączną kwotę ponad 300 tys. zł, dozory policyjne, a także zakazy opuszczania kraju. Z szacunków śledczych wynika, że uszczuplenie skarbu państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku akcyzowego sięga kwoty nie mniejszej niż 22 mln zł. Podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Policja