Z kraju

To on będzie decydował o losach Wikipedii. "Jest sporo do zrobienia"

Z kraju

TVN24 BiSPolak na czele Wikipedii. "Sporo jest do zrobienia"

Dariusz Jemielniak, profesor zarządzania z Akademii Leona Koźmińskiego, aktywista ruchu Wikipedia został członkiem Wikimedia Foundation Board of Trustees - ciała nadzorczego fundacji odpowiadającego m. in. za zarządzanie budżetem organizacji oraz wyznaczanie strategii rozwoju Wikipedii. - Bardzo się cieszę na tę nową rolę - powiedział Jemielniak w TVN24 Biznes i Świat. - Jest sporo do zrobienia - dodał.

5 czerwca 2015 r. prof. Jemielniak został członkiem kilkunastoosobowej rady, sprawującej nadzór nad funkcjonowaniem Wikimedia Foundation. Od wielu lat jest on aktywnym członkiem ruchu Wikipedii.

- Budżet wynosi około 60 mln dolarów rocznie. Większość z tego idzie na utrzymanie samego serwisu - przyznał prof. Jemielniak w rozmowie z Katarzyna Karpą-Świderek.

Nie Google

Podkreślił, że "Wikipedia jest piątym serwisem na świecie". - Google ma tysiące serwerów, my jesteśmy niewiele mniejsi pod względem ruchu, a mamy znacznie mniejszy budżet. W związku z czym musimy bardzo oszczędnie tym operować - dodał.

Gość TVN24 Biznes i Świat poinformował, że "istotny punkt kosztowy stanowią także informatycy, którzy muszą rozwijać nowe funkcje".

- Za kilka lat będziemy mieli takie urządzenia jak Google Glass, czy jakiekolwiek inne poszerzające naszą rzeczywistość. W związku z czym będziemy musieli dostosować Wikipedię do bardzo skróconych form prezentacji tekstu. Wikipedia nie jest jeszcze na to gotowa - tłumaczył.

Dariusz Jemielniak jest profesorem zarządzania, antropologiem organizacji. Polska Wikipedia była tematem jego książki, która wyszła nakładem Stanford University Press. Profesor jest też członkiem Komitetu Socjologii PAN i Komitetu Nauk o Organizacji i Zarządzaniu PAN. Odbywał jedno- i dwusemestralne staże na Harvardzie, Berkeley, Cornell, MIT.

Autor: mb/mn / Źródło: TVN24 BiS, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ