Przegląd prasy: Coraz bogatsi Polacy sięgają po coraz droższe alkohole

Z kraju

Jak Polacy piją alkohol?TVN24 BiS
wideo 2/4

Pierwszy raz w historii Polacy wypili więcej najdroższych alkoholi niż najtańszych - rynek premium przegonił najniższą półkę cenową. Mimo tych zmian wciąż króluje piwo - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

"Coraz bogatsi Polacy sięgają po coraz droższe alkohole, dlatego pędzi sprzedaż whisky premium, najlepiej z orientalnych krajów, a spada - najtańszego piwa" - donosi w piątek gazeta. Jak dodaje, "liczba wprowadzanych na rynek małych kolorowych wódek podwoiła się z roku na rok". "Ciekawostką jest wino brokatowe, o którym przed dwoma laty nikt nie słyszał" - czytamy w dzienniku.

Zmiany na rynku alkoholi

Jak wyliczył Nielsen w raporcie przekazanym "Rzeczpospolitej", rynek alkoholi urósł w ubiegłym roku do 32,6 mld zł. Mimo że liczba sprzedanych litrów alkoholu niemal się nie zmienia, w głębi tej szalenie interesującej półki zachodzą intensywne zmiany - podaje gazeta. "Alkohol odpowiadał w 2017 r. za jedną piątą polskiego koszyka dóbr szybkozbywalnych, który jest wart 160,2 mld zł." - wylicza "Rz". - Większość kategorii alkoholowych wzrosła zarówno pod względem sprzedaży wartościowej, jak i miejsca zajmowanego na półce. Wyjątkiem pozostają wermuty i drinki oraz cydr - mówi "Rz" Agata Lorenc, dyrektor ds. klientów w Nielsenie. Gazeta wylicza, że "wartość sprzedaży windują przede wszystkim wódka i piwo, ich łączna sprzedaż sięga blisko 27 mld zł." "Zwłaszcza piwo jest istotne, ponieważ odpowiada za 9 na 10 litrów sprzedanego nad Wisłą alkoholu" - zaznacza "Rz". Gazeta podkreśla, że "ubiegły rok był dla branży trudny, co widać w słabszym niż poprzednio wzroście". Z roku na rok rynek urósł o 0,5 mld zł, w poprzednich latach o 1,2 mld zł. Wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie jednak lepszy - podsumowano. - Pierwsze pięć miesięcy 2018 r. przyniosło dalszy rozwój sprzedaży whisky, rumu, ginu, win deserowych i stołowych. Ciepła wiosna pozytywnie wpłynęła na sprzedaż napojów niskoalkoholowych, głównie piwa - mówi Lorenc.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock