Polacy zarabiają coraz więcej. I wydają sporo na luksusy

Z kraju

ShutterstockPolacy zarabiają coraz więcej. I wydają na sporo na luksusy

Jeszcze nigdy Polacy nie mieli tyle pieniędzy do wydania w czasie wolnym. Zarabiają na tym głównie firmy oferujące usługi premium: hotele, spa, restauracje czy branża rozrywkowa – informuje "Rzeczpospolita".

Polacy zarabiają coraz więcej. Zyskują na tym branże oferujące wypoczynek lub rozrywkę. Z analiz firmy PwC wynika, że na godzinę czasu wolnego osoby dorosłej przypada już 4,4 zł dochodu rozporządzalnego - czyli kwoty pozostałej po opłaceniu wszelkich rachunków i zaspokojeniu podstawowych potrzeb.

- W porównaniu z 1995 r. wskaźnik wzrósł realnie o 75 proc., co pokazuje ogromny potencjał tkwiący w rynku towarów czy usług premium - mówi Krzysztof Badowski, partner w PwC.

Jak wynika z analizy oferty segmentu Travel z serwisu Groupon statystyczny Polak jedzie na tygodniowy urlop. Jeśli wypoczywa w Polsce, to w górach. Na wakacje dla dwóch osób wydaje od 3 do 5,5 tys, zł.

Nawet przy skromniejszych budżetach konsumenci inwestują w wolny czas, choćby częściej chodząc do kina czy do restauracji. Rośnie więc w Polsce odsetek osób korzystających z usług gastronomicznych - w 2014 r. było to już ok. 46 proc., a średni rachunek wynosił 92 zł.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock