Polacy szukają nowej pracy. Ale poświęcają na to zbyt mało czasu

Z kraju

ShutterstockW ocenie ankietowanych, którzy szukają pracy, poszukiwanie pracy nie jest łatwym zadaniem

Blisko 65 proc. ankietowanych deklaruje, że rozgląda się za nową pracą - wynika z najnowszych badań pt. "Specjaliści na rynku pracy". Jednak, jak wskazują wyniki, poszukujący pracy często poświęcają na ten proces zbyt mało czasu.

Jak wynika z badania Grupy Pracuj, największa część ankietowanych - 35,7 proc. - poświęca na poszukiwanie pracy od jednej do dwóch godzin tygodniowo, a 1/4 respondentów przeznacza na ten cel tylko do godziny w skali całego tygodnia.

Ile czasu potrzeba?

Według ekspertów to za mało, aby efektywnie szukać pracy. Jak wskazują, skuteczne poszukiwanie pracy wymaga konsekwencji i zaangażowania czasowego, dlatego dobrze jest na ten cel poświęcić więcej niż dwie godziny tygodniowo. Jednak, jak wskazuje badanie, w ten sposób szuka pracy jedynie co czwarty ankietowany.

Wynikiem tego stosunkowo słabego zaangażowania czasowego może być także dość skromna liczba wysyłanych przez respondentów dokumentów aplikacyjnych - zaledwie co szósty badany wysyła od 6 do 10 CV, a tylko co dziesiąty od 11 do 20 CV miesięcznie. Największa część respondentów szukających pracy (25,7 proc.) zadeklarowała, że wysyła od 2 do 5 CV miesięcznie.

- Sukces, jakim jest znalezienie pracy, zależy od wielu czynników. Istotne jest już samo podejście do zagadnienia. W poszukiwaniu pracy liczy się przede wszystkim systematyczność i regularność. Optymalnie byłoby założyć sobie, że poświęcamy na przeglądanie ofert, research rynku pracy co najmniej dwie, trzy godziny tygodniowo - wyjaśnia Konstancja Zyzik, Koordynator Zespołu ds. Rekrutacji z Grupy Pracuj.

- Za regularnym przeglądaniem ofert powinno iść aktywne wysyłanie dobrze przygotowanych dokumentów aplikacyjnych - dodaje Zyzik.

Jak szukamy pracy?Pracuj.pl

Poszukiwanie pracy - łatwe czy trudne?

W ocenie ankietowanych, którzy szukają pracy, poszukiwanie pracy nie jest łatwym zadaniem. Jako trudne lub bardzo trudne ocenia je co trzeci respondent (34 proc.), a zaledwie 6 proc. ankietowanych uważa, że jest to proces łatwy lub bardzo łatwy.

- Szukanie pracy na pewno nie jest zajęciem relaksującym, jednak możemy sprawić, że nie będzie zadaniem ponad nasze siły. By nabrać nieco zawodowej pewności siebie warto spojrzeć na siebie oczami bliskich. Nawet osoby dopiero rozpoczynające karierę mają kompetencje, umiejętności czy, wreszcie, predyspozycje, które mogą okazać się ich atutem na rynku pracy. Rozmowa z osobami z rodziny, przyjaciółmi pomaga spojrzeć na siebie z dystansu i dostrzec cechy na które sami, być może, nie zwróciliśmy uwagi - mówi Zyzik.

Eksperci przyznają, że początki związane z poszukiwaniem zatrudnienia mogą być oceniane jako trudne. Efektywne szukanie pracy wymaga połączenia wielu czynników: analizy ofert pracy, przygotowania dokumentów aplikacyjnych, umiejętności zaprezentowania siebie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jednak najtrudniejsze są pierwsze kroki, potem proces ten jest łatwiejszy, choćby z tego powodu, że poszukujący posiadają już doświadczenie w przeglądaniu ofert, tak, by wybierać te, które są zgodne z ich kwalifikacjami i kompetencjami. Także dobrze przygotowane CV może stać się podstawą dla każdego kolejnego - nie trzeba już pisać wszystkiego od początku, można modyfikować istniejące dokumenty. Podobnie jest z rozmowami kwalifikacyjnymi - zawsze wiążą się one z pewnym stresem, jednak na pewno któraś z kolei rozmowa nie generuje takiego napięcia jak pierwsza.

Planujesz migrację zarobkową? Zobacz, gdzie bezrobocie jest najniższe:

Planujesz migrację zarobkową? Zobacz, gdzie bezrobocie jest najniższeTVN24 BiS

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock