Z kraju

Polacy nie oszczędzają. Połowę pokona niespodziewany wydatek

Z kraju

ShutterstockPieniądze złoty złotówki

Tylko 3,5 proc. gospodarstw domowych może pochwalić się długoterminowymi oszczędnościami. Młodzi Polacy wprawdzie deklarują, że odkładają pieniądze, ale praktyka wygląda zupełnie inaczej.

Z danych Eurostatu wynika, że połowy Polaków nie byłoby stać na poniesienie niespodziewanego wydatku na poziomie 1100 złotych. Dlatego eksperci uważają, że Polacy powinni nauczyć się długoterminowego oszczędzania.

Warto oszczędzać

- Powinniśmy oszczędzać tyle, ile możemy. Dla jednych będzie to połowa pensji, dla innych 25 zł w miesiącu. Ważne, aby coś zostawało. Systematyczność jest istotna. Eksperci od finansów osobistych mówią, że pieniądze powinniśmy odkładać, wtedy, gdy otrzymamy dochód, czyli nie na koniec miesiąca, ale na początku – mówił w Polskim Radio Łukasz Piechowiak, ekonomista. Oszczędzanie może ułatwić np. specjalny program pracowniczy, które czasem oferują pracodawcy. - Przydałyby się zachęty podatkowe dla pracodawców, którzy takie programy będą uruchamiać, ale w niektórych firmach już to się zaczyna pojawiać. A jest to trend obecny na Zachodzie od wielu dekad i jest to bardzo dobra metoda na długoterminowe oszczędzanie nawet z horyzontem emerytalnym - tłumaczył w "RP" Kamil Maliszewski z domu maklerskiego mBanku.

W co inwestować?

Z badania TNS Polska wynika, że 67 proc. Polaków uważa, że oszczędności złożone w bankach są bezpieczne. Przeciwnego zdania jest co piąty badany. Za najbezpieczniejsze, a zarazem najbardziej zyskowne uważamy inwestycje w nieruchomości.

Jak skutecznie oszczędzać? Ekspert wyjaśnił
Jak skutecznie oszczędzać? Ekspert wyjaśniłTVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: Polskie Radio, tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości