TVN24 Biznes | Z kraju

Mniej Polaków na emigracji. Największy spadek dotyczy Wielkiej Brytanii

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Liczba Polaków na emigracji na koniec 2019 roku spadła o 40 tysięcy rok do roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Największy spadek dotyczył Wielkiej Brytanii. Wzrost odnotowano jedynie w przypadku dwóch krajów - Holandii i Norwegii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Zgodnie z wynikami opracowanego szacunku, na koniec 2019 roku poza granicami Polski przebywało czasowo ponad 2,4 miliona stałych mieszkańców naszego kraju, czyli o 40 tysięcy (1,6 procent) mniej niż w 2018 roku. GUS zwrócił uwagę, że spadek ten był znacznie mniejszy niż w 2018 roku. Wówczas spadek wyniósł bowiem 85 tysięcy.

Polacy na emigracji

W Europie przebywało około 2,1 miliona osób, czyli o 21 tysięcy mniej niż w 2018 roku. Większość z nich, bo nieco ponad 2 miliony przebywała w krajach członkowskich UE. Spośród krajów UE, najwięcej polskich emigrantów przebywało w Niemczech - 704 tysiące, Wielkiej Brytanii - 678 tysięcy, Holandii - 125 tysięcy oraz w Irlandii - 112 tysięcy.

GUS podał, że zmniejszeniu uległa głównie liczba Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii - o 17 tysięcy. W pozostałych krajach europejskich zmiany były niewielkie. Z szacunków wynika, że łącznie w przypadku całej Europy spadek wyniósł 21 tysięcy.

Wzrost odnotowano w przypadku Holandii oraz Norwegii - po 2 tysiące.

PAP/Adam Ziemienowicz

"Podobnie jak w poprzednich latach, głównym powodem wyjazdów za granicę była chęć podjęcia tam pracy. Wskazują na to wyniki polskich badań statystycznych prowadzonych w gospodarstwach domowych (BAEL, EU-SILC)" - wyjaśnił GUS.

Urząd zaznaczył, że wyniki szacunku opracowanego przez GUS pokazują przede wszystkim trend oraz kierunki wyjazdów Polaków i nie powinny być traktowane jako "twarde" dane, a jedynie jako wartości przybliżone.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości