Przegląd prasy: Polacy donoszą na firmy. "Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni"

TVN24 Biznes

Surowa kara za wyłudzenia VATtvn24
wideo 2/3

W ciągu pięciu dni od startu specjalnej infolinii Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał aż kilkadziesiąt zgłoszeń w sprawie zmów przedsiębiorców - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Od poniedziałku każdy, kto wie o zagrażających konkurencji porozumieniach (zmowach) przedsiębiorstw, może zgłosić to do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów e-mailem i telefonicznie w ramach pilotażowego programu dla tzw. sygnalistów.

Urząd zaskoczony

- Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni odzewem. Od uruchomienia pilotażu mieliśmy już kilkadziesiąt telefonów - wskazał w wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej" Marek Niechciał, prezes UOKiK. - Nagłośnienie akcji pokazało, że można nas anonimowo zawiadomić, i zachęciło do tego. Pamiętajmy, że chodzi o informacje o zmowach groźnych dla gospodarki, których skutki odczuwa każdy z nas, na przykład poprzez wyższe ceny produktów i usług lub trudniejszy do nich dostęp - dodał. Najnowszy przykład to zmowa producenta kotłów gazowych i pogrzewaczy wody z ich dystrybutorami, w wyniku której klienci płacili więcej. - W marcu UOKiK nałożył na producenta karę 213 tysięcy złotych - czytamy w artykule.

Gdzie zgłaszać

Zgłoszenia do UOKiK można kierować na specjalny numer telefonu lub na adres mailowy. Wszystkie dane na temat programu dla sygnalistów znajdują się na nowo utworzonej stronie konkurencja.uokik.gov.pl. Są tam też informacje o tym, jakie działania mogą naruszać prawo, rozstrzygnięcia, które może wydać urząd, a także dotyczące programu łagodzenia kar.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock