Większość Polaków nie obawia się utraty pracy. Rekordowy wynik nowego badania

Z kraju

Pracownicy poszukiwani. Brakuje wykwalifikowanych specjalistów
wideo 2/2

Tylko co dziewiąty Polak boi się o utratę pracy - wynika z "Barometru Rynku Pracy" firmy Work Service. To spora zmiana w stosunku do zeszłego roku, kiedy tylko 70 procent zatrudnionych było pewnych etatu. To rekordowy wynik, jeśli chodzi o rynek pracy - podkreślają twórcy opracowania.

Nie tylko pracownicy nie boją się utraty pracy, ale też ponad połowa jest pewna, że jeśli tak się stanie, to z powodzeniem znajdzie kolejną."Pewność zatrudnienia wzrasta wraz z dochodem. Utraty pracy boi się 16,8 proc. badanych zarabiających do 1 999 zł i tylko 4,7 proc. osób, którzy miesięcznie otrzymują ponad 3 999 zł."- napisano w raporcie.

Gdzie znajdą pracę? Wśród osób, które są pożądane na rynku pracy maleje odsetek osób o małych kwalifikacjach, a rośnie - specjalistów. - To najważniejsza zmiana - oceniał w programie "Biznes dla Ludzi" Maciej Witucki z Work Service.

- Dobra wiadomość dla młodych ludzi - wreszcie ruszają poszukiwania kadr zarządzających - podkreślał.

Rynek pracy zdaniem pracownikaworkservice.pl
Rynek pracy pracownikówworkservice.pl

Witucki był też pytany, czego szukają ludzie, kiedy zmieniają pracę. - Po pierwsze chodzi o wynagrodzenia, po drugie mówią: chcę się rozwijać w nowej pracy - mówił gość programu.

Praca bez podwyżek

Dobra pozycja pracowników na rynku pracy wiąże się z wyższymi wymaganiami. - 50 procent osób uważa, że w najbliższym czasie powinno dostać podwyżkę - zauważał Witucki.

Ale inne plany mają pracodawcy. - Tylko 11 proc. pracodawców deklaruje, że zamierza podnieść pensje - mówił Witucki. W jego ocenie to zaskakujące, zwłaszcza, że pracowników, których można przejąć na rynku jest coraz mniej. - To ciekawe, że ta kwestia nie przekłada się na chęć pracodawców do podnoszenia wynagrodzenia - mówił gość TVN24 BiS.

Rynek pracy zdaniem pracodawcówworkservice.pl

Zauważał, że nie jest wykluczone, że pracodawcy jeszcze nie zorientowali się w jakiej są sytuacji. - Być może jeszcze jest nadzieja, że uda się te luki zapchać, że być może jeszcze nie muszą podnosić pensji, być może stąd te 11 proc. - domyślał się.

Jak szukamy pracy?

Gość był też pytany o najpopularniejsze sposoby na szukanie pracy. - To bardzo często są rekomendacje, wciąż mamy tradycyjne metody. A z drugiej strony oczywiście internet - zauważał.

Witecki dodawał, że wybierając się na spotkanie rekrutacyjne pracownik chciałby być bogatszy szczególnie o jedną informację: - 90 procent Polaków oczekuje, żeby na ogłoszeniu podawać wynagrodzenie - Jak tłumaczył, mogłoby to zaoszczędzić czas obu stronom, a "w klasycznych ogłoszeniach tego nie ma".

Autor: ps/gry / Źródło: TVN24 BiS