Polacy rwą się do biznesu. Chcą zakładać firmy

Z kraju

TVN24 BiSPolacy rwą się do biznesu

Młodzi ludzie są bardziej skłonni do zakładania własnego biznesu niż dorośli, przy czym młodzi mężczyźni mają takie marzenia częściej niż młode kobiety. W krajach tzw. kultury europejskiej tylko 19 proc. młodzieży chce założyć biznes, a tylko 8 proc. realizuje ten plan.

To wnioski z globalnego badania, jakie przeprowadziła organizacja Global Entrepreneurship Monitor (GEM), zajmująca się analizowaniem zjawisk dotyczących przedsiębiorczości na całym świecie. Twórcy raportu uznali naszą gospodarkę za "aspirującą do takiej, która jest napędzana przez innowacje". Jeden na sześciu przedstawicieli polskiej młodzieży i dorosłych (18-64 lat) prognozuje, że założy własny biznes w ciągu najbliższych trzech lat. Pod tym względem w Unii Europejskiej jesteśmy na piątym miejscu.

Lepsi Słowacy

Polacy ufają też swoim zdolnościom biznesowym - jeden na dwóch dorosłych wierzy, że ma umiejętności i wiedzę wymaganą do tego, by założyć własny biznes. Spośród mieszkańców Europy bardziej wierzą w siebie jedynie Słowacy.

Przedsiębiorcy zakładający własne biznesy często obawiają się wysokich danin i składek na ZUS. O tym, jak z sobie z nimi radzić wyjaśnia w swoim programie Paweł Blajer:

Zakładasz firmę? Sprawdź, jak płacić niższy ZUSTVN24 BiS

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock