Polacy biją rekordy. Suplementujemy się na potęgę

Z kraju

sxc.huW ciągu zaledwie pół roku wydaliśmy na różne produkty farmaceutyczne ponad 1,5 mld zł

W ciągu zaledwie pół roku wydaliśmy na różne produkty farmaceutyczne ponad 1,5 mld zł - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", wydatki na reklamę suplementów i leków zwiększyły się z 1,4 mld w 2012 r. do 3,1 mld zł w 2014.

"Wyrzucanie pieniędzy w błoto"

Równolegle z tym rośnie spożycie tych, które można kupić bez recepty. W tym roku padł kolejny rekord. Polacy kupili najwięcej suplementów diety od lat. Wydali na nie tylko w pierwszej połowie tego roku 1,54 mld zł, kupując 94,5 mln opakowań. To o 10 mln więcej niż w porównywalnym okresie zeszłego roku i 22 mln więcej w porównaniu z pierwszym półroczem 2012 r. Jak tłumaczył Michał Pilkiewicz z IMS Health, firmy analizującej wartość rynku leków, firmom o wiele łatwiej zarejestrować suplement niż lek OTC (bez recepty), nie wspominając o leku na receptę, który musi przejść bardzo dokładne kontrole. Suplement to środek spożywczy, więc podlega mniejszym restrykcjom. Tymczasem według ekspertów suplementy to produkty, których przedawkowanie może szkodzić. - Większość lekarzy mówi głośno, że suplementy nic nie dają, a wręcz szkodzą. Ich zakup to więc wyrzucanie pieniędzy w błoto - mówi prof. Zbigniew Fiałek, dyrektor Narodowego Instytutu Leków.

Ministerstwo zdrowia walczy z uzależnieniami i wprowadza limity:

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu