Pół miliona Polaków poręcza kredyty. Co dziesiąty jest zagrożony

Z kraju

shutterstock.com480 tys. Polaków poręcza łącznie 391 tys. kredytów

Blisko pół miliona Polaków poręcza kredyty. Prawie co dziesiąta pożyczka jest zagrożona, a to niesie negatywne konsekwencje nie tylko dla właściciela kredytu, ale również dla jego żyranta - wynika z raportu BIK.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) podało, że 480 tys. Polaków poręcza łącznie 391 tys. kredytów. Wśród nich 10,4 proc. jest spłacanych z opóźnieniem przekraczającym 90 dni. Opóźnione kredyty poręcza 42,7 tys. osób, co stanowi 8,9 proc. wszystkich poręczycieli. – Skutecznym narzędziem weryfikacji terminowości spłaty poręczonego przez nas kredytu, jest skorzystanie z raportu BIK, dostępnego na portalu Biura Informacji Kredytowej. Pozwala on nie tylko kontrolować swoją historię kredytową, czyli terminowość spłaty zaciągniętych przez nas zobowiązań, ale sprawdzać również, czy kredyt który poręczyliśmy nie ma opóźnień w spłacie, a tym samym czy nie obniża naszej wiarygodności finansowej – mówi Mariusz Cholewa, prezes zarządu Biura Informacji Kredytowej.

Jakie?

Z danych BIK wynika, że aż 87 proc. wszystkich poręczeń dotyczy kredytów konsumpcyjnych. Kolejne 11 proc. to kredyty mieszkaniowe. Średnia kwota poręczanego kredytu wynosi 33,9 tys. zł. Oczywiście najwyższe kwoty są poręczane w przypadku kredytów mieszkaniowych – średnia kwota poręczanego kredytu wynosi 107,4 tys. zł, przy czym dla kredytów złotowych wynosi ona 86,6 tys. zł, zaś dla kredytów walutowych 157,1 tys. zł. W przypadku kredytów konsumpcyjnych średnia kwota poręczanego kredytu to 28,1 tys. zł. Wśród poręczycieli jest nieco więcej kobiet niż mężczyzn (53 proc. do 47 proc.). Ich skłonność do poręczania kredytów rośnie wraz z wiekiem i w obu grupach osiąga maksimum w wieku 55-64 lat. Tendencja ta jest niezależna od płci, ale również od typu kredytu jaki jest poręczany.

Dwie pożyczki

Zadłużenie z tytułu własnych kredytów posiada aż 72 proc. poręczycieli. Co ciekawe, wśród tych osób wraz ze wzrostem liczby poręczanych kredytów rośnie liczba posiadanych kredytów oraz kwota pozostająca do spłaty z tytułu tych zobowiązań. "Jeśli poręczyciel posiada i dobrze obsługuje swoje kredyty to ryzyko tego, że poręczy kredyt, który będzie źle spłacany jest niewielkie" - czytamy w raporcie BIK.

Potwierdzają to dane BIK. Otóż w grupie osób posiadających jedynie kredyty spłacane poprawnie, tylko niecałe 3,5 proc. osób poręcza kredyty spłacane nieregularnie. Z kolei wśród kredytobiorców, którzy niesolidnie obsługują swoje kredyty, odsetek osób, które poręczają kredyty spłacane z opóźnieniami wynosi aż 51,1 proc. "Spośród osób, które nie finansują się jednocześnie w sektorze bankowym, 9,9 proc. poręcza kredyty, które są obsługiwane z opóźnieniami" - podsumowuje BIK.

Procent osób poręczających niespłacany kredyt w zależności od terminowości obsługi własnych pożyczek BIK
Myślisz o poręczeniu kredytu? Sprawdź, jakie mogą być tego konsekwencjeTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com