Projekty PiS i KO w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Terlecki o tym, kiedy zajmie się nimi Sejm

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Morawiecki o podwyżkach parlamentarzystów i samorządowców
Morawiecki o podwyżkach parlamentarzystów i samorządowcówTVN24
wideo 2/7
TVN24Morawiecki o podwyżkach parlamentarzystów i samorządowców

Podwyżki wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze państwowe, posłów i senatorów i pracujących w samorządzie nie są przesądzone. We wtorek prezydium Sejmu ma rozstrzygnąć, kiedy izba niższa zajmie się projektami Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej - poinformował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Projekt KO przewiduje zablokowanie podwyżek.

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki pytany przez Polską Agencję Prasową, kiedy oba projekty - PiS oraz KO - będą rozpatrywane odparł, że decyzję w tej sprawie podejmie prezydium Sejmu we wtorek. - Jeszcze tego nie wiemy. We wtorek rozstrzygnie to prezydium Sejmu, które odbędzie się przed zaplanowanym na środę posiedzeniem - powiedział Terlecki.

Jak dodał, prezydium rozstrzygnie kwestię obu projektów - zarówno PiS, jak i KO.

Najbliższe posiedzenie Sejmu planowane jest na środę 11 sierpnia. Kolejne posiedzenie - na 15 i 16 września.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Podwyżki wynagrodzeń

W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezydenta, które od 1 sierpnia wprowadziło podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w tym podsekretarzy stanu (wiceministrów). Dzięki rozporządzeniu wzrosły także uposażenia parlamentarzystów, ponieważ - zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora - ich uposażenie odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat. Zgodnie z podpisanym przez prezydenta rozporządzeniem, premier i marszałkowie mieliby zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie i senatorowie zamiast 8016,07 zł - ok. 12,5 tys. zł.

W poniedziałek natomiast PiS złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i pracujących w samorządzie. Zakłada on m.in. wzrost o 40 proc. wynagrodzenia dla prezydenta, wzrost wysokości diet dla radnych o 60 proc. i wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych.

Przeciwko planowanym podwyżkom jest Koalicja Obywatelska, która złożyła w Sejmie projekt mający na celu zablokowanie wzrostu wynagrodzeń polityków. Projekt to efekt poniedziałkowego spotkania władz klubu KO z liderem Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem.

Projekt KO przewiduje obniżenie wynagrodzeń do stanu obowiązującego przed wejściem w życie prezydenckiego rozporządzenia. Ponadto zaproponowano utrzymanie wysokości tych wynagrodzeń na tym samym poziomie do końca 2023 roku. Projekt ma również zagwarantować, że do 31 grudnia 2023 roku nie zostaną podwyższone wynagrodzenia prezydenta, byłych prezydentów, radnych oraz osób piastujących wysokie stanowiska w jednostkach samorządu terytorialnego.

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości