Duże podwyżki dla premier, prezydenta, ministrów i posłów. Znamy szczegóły

Z kraju

TVN24 BiSDuże podwyżki dla premier, prezydenta, ministrów i posłów. Znamy szczegóły

Podwyżki dla członków rządu, prezydenta, wojewodów i pensja dla pierwszej damy. To najważniejsze zmiany jakie zakłada projekt ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, który trafił do Sejmu. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 września 2016 roku. "Zmiana jest konieczna w celu zatrzymania procesu migracji profesjonalnych menadżerów z sektora publicznego do sektora prywatnego" - podkreślają autorzy nowych przepisów.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY O ZMIANIE WYNAGRODZEŃ

Przygotowany przez posłów PiS projekt, który trafił do Sejmu zakłada prawdziwą rewolucję w ustalaniu pensji najważniejszych osób w państwie. Obecnie ich zarobki składają się z wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Ustala się je na podstawie kwoty bazowej podanej w ustawie okołobudżetowej.

Zmianami jeszcze w tym tygodniu ma się zająć Sejm. We wtorek rozpoczęło się ostatnie posiedzenie przed wakacjami.

O projekcie

W zaproponowanym projekcie przewiduje się, że wynagrodzenie zasadnicze będzie zależne od obowiązujących w gospodarce wynagrodzenia: minimalnego i przeciętnego.

- Jeżeli sytuacja gospodarcza jest lepsza, to politycy będą mieli lepsze uposażenia, jeżeli natomiast Polakom będzie żyło się gorzej, jeżeli będzie kryzys gospodarczy, jeżeli PKB spadnie poniżej 2 proc., to prezydent, czy ministrowie będą zarabiali mniejsze pieniądze - mówił na konferencji prasowej w Sejmie Łukasz Schreiber z PiS. Jednocześnie zwracając uwagę, że podwyżek w administracji rządowej nie było od 2008 roku.

Nowy algorytm będzie służyć także wyliczeniu dodatku funkcyjnego. Będzie on zależał od średniego wzrostu PKB w ostatnich latach, współczynnika nierówności społecznej (tzw. współczynnik Giniego) i mnożników funkcyjnych.

Wysokość wynagrodzenia będzie obliczał prezes Głównego Urzędu Statystycznego na dzień 10 marca danego roku. Wyliczenia będą obowiązywać od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku następnego.

Według projektu po wejściu w życie nowelizacji, wynagrodzenia prezydenta, wicepremierów, ministrów, wiceministrów i wojewodów mają wzrosnąć o 4-5 tys. zł brutto. Premier ma zarabiać ok. 7,6 tys. zł więcej niż obecnie. Z kolei pensje posłów i senatorów mają wzrosnąć o 2,7 tys. zł miesięcznie.

Pensję po raz pierwszy otrzymać ma również pierwsza dama. Wysokość wynagrodzenia przysługującego małżonkowi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ma stanowić 55 proc. wysokości wynagrodzenia, przysługującego zgodnie z ustawą Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Miesięczne zarobki najważniejszych urzędników państwowych (kwoty brutto)Projekt ustawy o zmianie ustawy o wynagrodzeniu

To jednak nie wszystko. Nowelizacja przewiduje też przyznanie wynagrodzenia byłym pierwszym damom i podwyżkę pensji byłych prezydentów. Będzie to odpowiednio 10 155 oraz 18 465 zł.

Ustawa ma wejść w życie 1 września 2016 roku. Jak mówił poseł Schreiber, zmiany - uwzględniając obecne wskaźniki gospodarcze - mają kosztować budżet państwa co najmniej 20 mln zł rocznie.

Zastosowanie nowego modelu ustalania wynagrodzeń po raz pierwszy ma zaś obowiązywać za okres od dnia 1 października 2016 roku do dnia 31 marca 2017 roku. Za okres ten przysługiwałoby również po raz pierwszy wynagrodzenia dla Agaty Kornhauser-Dudy.

Przyczyny

Jak podkreślają autorzy ustawy, zmiana systemu wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe jest konieczna "w celu zatrzymania procesu migracji profesjonalnych menadżerów z sektora publicznego do sektora prywatnego".

Autorzy ustawy wymieniają przy tym dwa podstawowe mankamenty obecnego systemu wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Pierwszym z nich jest wieloletni brak waloryzacji. "Doprowadziło to do sytuacji, w której osoby o wysokich kwalifikacjach nie przyjmują ofert na kierowniczych stanowiskach państwowych albo rezygnują z zajmowanych stanowisk, z uwagi na relatywnie niski poziom wynagrodzeń" - podkreślono.

"Ponadto obecny system doprowadził do sytuacji, w której pracownicy zatrudnieni na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej w danym urzędzie są lepiej wynagradzani niż osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe w tym samym urzędzie" - dodano. Po drugie zdaniem autorów ustawy "obecnie obowiązujący system wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe nie uwzględnia elementów motywacyjnych dla tych osób".

Bogusław Grabowski o rewolucji w płacach ministrówTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl