TVN24 Biznes | Z kraju

Podwyżki cen gazu rozłożone w czasie. Senat daje zielone światło

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Ceny gazu coraz wyższe
Ceny gazu coraz wyższeTVN24
wideo 2/5
TVN24Ceny gazu coraz wyższe

Senat poparł w piątek nowelizację Prawa energetycznego wraz z zaproponowanymi poprawkami. Nowe przepisy mają przeciwdziałać skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 roku. Wzrost cen zakupu gazu w trakcie obowiązywania taryfy można będzie przenieść na kolejne okresy rozliczeniowe.

Za ustawą głosowało 93 senatorów, dwóch było przeciw, dwóch się wstrzymało. Senat zaproponował do ustawy trzy poprawki redakcyjne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Podwyżki cen gazu rozłożone w czasie

Przygotowana przez posłów PiS nowela Prawa energetycznego przewiduje, że sprzedawcy gazu, których taryfy zatwierdza Prezes URE, będą mogli do 30 czerwca 2022 r. przełożyć do zatwierdzenia taryfę uwzględniającą koszty zakupu gazu planowane w czasie jej obowiązywania.

Jeżeli w tym czasie koszty zakupu gazu wzrosną ponad te zaplanowane, sprzedawca będzie mógł je odzyskać w kolejnych taryfach, które będą obowiązywać od początku 2023 r. Zgodnie z nowelą koszty te sprzedawca obliczy w określony sposób, zostaną one uznane za koszty uzasadnione. Na ich uwzględnienie w następnych taryfach sprzedawca będzie miał trzy lata, począwszy od początku 2023 r.

Ustawa przewiduje, że podwyżka w kolejnej taryfie ustalonej na podstawie proponowanej regulacji w okresie 12 miesięcy następujących po okresie stosowania taryfy, do której wprowadza się korektę z tytułu wzrostu cen zakupu gazu, nie może przekroczyć 25 proc. poziomu średniej ceny, która zostałaby ustalona bez rozliczania tej korekty.

Dodatkowo nowela dopuszcza możliwość korygowania taryf i wniosków taryfowych, złożonych przed dniem wejścia w życie ustawy. W tym celu zainteresowani sprzedawcy mają w ciągu 14 dni od wejścia w życie przepisów złożyć stosowne wnioski o korekty.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości