TVN24 Biznes | Z kraju

Co z maseczkami w samolotach? Ważny komunikat dla pasażerów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Fal: decyzja o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek jest przedwczesna
Fal: decyzja o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek jest przedwczesnaTVN24
wideo 2/4
TVN24Fal: decyzja o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek jest przedwczesna

Od poniedziałku zmieniają się zasady dla pasażerów podróżujących samolotami. Zmiany dotyczą między innymi obowiązku zakrywania ust i nosa - komunikat w tej sprawie opublikował Urząd Lotnictwa Cywilnego. Tymczasem PLL LOT poinformowały, że od dzisiaj nie ma już obowiązku noszenia maseczek na pokładach samolotów narodowego przewoźnika.

ULC wyjaśnia, że zmiana zasad ma związek z rozporządzeniem z 25 marca dotyczącym obostrzeń. Dodano, że w związku z tym "zniesione zostały wszelkie ograniczenia związane z COVID-19, dotyczące przekraczania statkiem powietrznym granicy Rzeczypospolitej Polskiej".

Zmiany zasad dla podróżnych od 28 marca

"Od 28 marca 2022 r. osoby przylatujące do Polski ze strefy Schengen, jak i spoza, są zwolnione z wypełniania Karty Lokalizacji Podróżnego. Zniesiony został obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej (również na pokładach statków powietrznych), obowiązek przedstawiania Unijnego Certyfikatu COVID po przylocie do Polski oraz wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2" - czytamy w komunikacie Urzędu.

Dodano też, "nie ma również obowiązku odbywania kwarantanny po przylocie".

"Przewoźnicy lotniczy nie mają już m.in. obowiązku weryfikowania konieczności wypełnienia przez pasażera elektronicznej karty lokalizacji podróżnego w lotach do Polski" - napisano.

ULC podał też kilka zaleceń dla podróżnych. Przed podróżą należy sprawdzić miedzy innymi warunki wjazdu państwa, do którego podróżujemy oraz sprawdzić, czy tam, dokąd lecimy, wymagany jest test, jakiego rodzaju, w jakim języku i na ile przed lotem powinniśmy wykonać badanie.

Urząd zaznacza, że "większość lotnisk oferuje pasażerom przed podróżą możliwość odpłatnego wykonania testu na COVID-19 w specjalnych punktach badań, zlokalizowanych w terminalu lub jego okolicy".

Komunikat PLL LOT

O zmianach od 28 marca poinformował również największy polski przewoźnik PLL LOT.

"Nie ma już obowiązku noszenia maseczek. Jednak, aby zadbać o zdrowie swoje, innych pasażerów i naszych załóg, zachęcamy do ich zakładania podczas lotu" - podały linie lotnicze w komunikacie.

"Osoby przyjeżdżające do Polski nie podlegają już obowiązkowi kwarantanny granicznej. Znika również obowiązek okazania certyfikatu szczepienia podczas przekraczania granicy. Nie ma potrzeby także wykonywania testów oraz odbywania kwarantanny po przyjeździe" - wytłumaczył LOT.

Należy pamiętać, że każda linia lotnicza ma własną politykę dotyczą zakrywania ust i nosa podczas lotu. Informacje w tej sprawie można zazwyczaj znaleźć na oficjalnych stronach przewoźników.

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości