Z kraju

Jedzie pociąg z rodziną, ale nie przez internet. Sprawdź, jak tanio i wygodnie podróżować koleją

Z kraju

ShutterstockSprawdź, jak tanio i wygodnie podróżować koleją

Lato, urlop, podróż, ale też obrazek zatłoczonych pociągów powraca każdego roku. Co lato słyszymy, że w przyszłości składów będzie więcej, a pociągi będą lepiej przygotowane na wakacyjne oblężenie. Bo ścisk, brak przewijaków i specjalnych przedziałów zniechęca do podróżowania koleją. Wszystko wskazuje na to, że w końcu coś zaczyna się zmieniać.

Rodzice z małymi dziećmi już od jakiegoś czasu nie muszą ściskać się z innymi pasażerami w "zwykłych" przedziałach. Coraz więcej składów nie wymaga umiejętności gimnastyka przy przewijaniu pociech, bo można w nich znaleźć przewijaki.

- Podróżni, zwłaszcza karmiące matki, sygnalizowali potrzebę oddzielnego przedziału, w którym mogą komfortowo i w spokoju zaopiekować się dzieckiem. Więc takie miejsca powstały - wyjaśnia w rozmowie z tvn24bis.pl rzeczniczka PKP Intercity, Marta Ziemska.

Przedział dla dziecka

Takie miejsca można spotkać w pociągach kategorii Express InterCity (EIC), InterCity (IC) i Twoje Linie Kolejowe (TLK). W pociągach kursujących w ramach InterCity zawsze jeden przedział przeznaczony jest dla opiekuna z dzieckiem. Ale niestety w przedziale obowiązuje zasada "jeden opiekun – jedno dziecko". - Związane jest to z ograniczoną liczbą miejsc (6 osób). Jeżeli w przedziale chciałoby jechać np. czterech opiekunów i jedno dziecko, nie byłoby możliwe, aby ktokolwiek inny mógł się dosiąść – tłumaczy Ziemska. W sytuacji, gdy w przedziale są wolne miejsca i nikomu to nie przeszkadza, to drugi opiekun, może się dosiąść”.

O wiele wygodniej, choć drożej, kursuje się Pendolino. - W pociągach Express InterCity Premium (Pednolino) znajdują się trzy przedziały dla podróżnych z dziećmi do lat 6 i kobiet w ciąży. Z uwagi na większą liczbę specjalnych przedziałów mogą podróżować w nich całe rodziny – zauważa rzeczniczka PKP Intercity.

Wsiąść do pociągu...

Jeszcze do niedawna dostanie się do do pociągu z walizką w ręką, dzieckiem pod pachą i wózkiem na plecach graniczyło z cudem, a na pewno wymagało pomocy kilku innych współpasażerów. A i tak po dostaniu się do pociągu wielu rodziców panicznie musiało szukać miejsca, gdzie nie przeszkadzając innym, mogą pozostawić wózek. Największy polski przewoźnik kolejowy zapewnia, że te czasy na większości tras to już historia.

Jak mówi w rozmowie z tvn24bis.pl Ziemska "już teraz przewijaki dla niemowląt, czy miejsca na złożone wózki znajdują się w pociągach kategorii Express Intercity Premium (Pendolino) oraz w nowych lub zmodernizowanych wagonach kursujących np. na trasie Przemyśl - Szczecin czy Wrocław - Gdynia”.

- Ponadto we wszystkich pociągach posiadających wagony restauracyjne rodzic ma prawo poprosić obsługę WARS o bezpłatne skorzystanie z wrzątku, wyparzenie butelki czy podgrzanie dziecięcego posiłku – przypomina rzeczniczka.

Udogodnień dla rodziców ma tylko przybywać wraz z wprowadzeniem na tory nowych składów, które mają pojawić się pod koniec roku. Wtedy podróżować będzie można składami DART oraz FLIRT.

Jakie zniżki?

Skoro wiemy już, że PKP oferuje wygodne podróżowanie dla rodzin z dziećmi, to teraz spójrzmy czy taka podróż nas nie zrujnuje. PKP zapewnia, że oferuje i przystępne ceny, i wachlarz zniżek oraz promocji. - Rodzina to ważna grupa klientów, dlatego dla rodziców z dziećmi przewidziane są specjalne oferty - przyznaje rzeczniczka PKP Intercity.

Na co możemy liczyć?

1. Bezpłatne podróże dla dzieci do lat 4 (dziecko do 4 roku życia podróżuje bezpłatnie w 2. klasie pociągów w komunikacji krajowej TLK, IC, EIC i EIP; bezpłatny bilet należy pobrać w kasie biletowe, a podstawą zniżki jest posiadanie dokumentu stwierdzającego wiek malucha),

2. 37 proc. ulgi ustawowej dla dzieci i młodzieży,

3. Bilet Rodzinny: oferta jest przeznaczona dla podróżujących wspólnie od dwóch do pięciu osób z przynajmniej jednym dzieckiem, które nie ukończyło 16. roku życia. W ramach promocji każdy z członków rodziny otrzymuje 30 proc. zniżkę,

4. Karta Dużej Rodziny: posiadacze karty mają prawo do ulg ustawowych. 37 proc. zniżki obowiązuje na bilety jednorazowe podczas podróży pociągami TLK, IC, EIC, EIP w klasie 2 oraz 49 proc. rabat na bilety odcinkowe miesięczne imienne w pociągach TLK i IC w klasie 2, ponadto posiadacze „Karty Dużej Rodziny”, oprócz ulgi ustawowej, mogą liczyć na dodatkowy 30 proc. rabat od PKP Intercity. Każdy członek rodziny, przy jednoczesnym przejeździe co najmniej dwóch uprawnionych osób otrzyma upusty podczas podróży pociągami w komunikacji krajowej w dowolnej klasie.

PKP IC zapewnia, że nie trzeba podróżować całą rodziną, by skorzystać ze zniżek. Bo te czekają również na pozostałych podróżnych. W tym m.in. Bilet Taniomiastowy – tańsze bilety na połączenia ekonomiczne; Oferta Happy Hours – bilety od 49 zł na połączenia expressowe wieczorami i w weekendy; Bilet Seniora - 30 proc. upustu; Sprzedaż biletów online.

Online problem

Niestety wciąż przewoźnik nie uporał się z problemem zakupu biletów na przejazd z dzieckiem z poziomu strony internetowej. Jedynym rozwiązaniem w tym momencie pozostaje tylko zakup takiego biletu tradycyjną drogą, bezpośrednio na dworcu.

- Pracujemy nad kolejnymi udogodnieniami w działaniu naszego internetowego systemu sprzedaży. Wśród nowych funkcjonalności znajdzie się m.in. możliwość pobierania bezpłatnych biletów dla dzieci do lat 4 - mówi Ziemska.

Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi. Więc jedna rzecz z wakacyjnych obrazków pozostaje niezmienna: to kolejki do kas na dworcu kolejowym.

Na polskich torach ma wkrótce pojawić się nowy skład z bydgoskiej Pesy. Zobacz film z testów składu.

Dart pojechał 200 km/godz.Pesa

Autor: Mateusz Bednarczyk / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock