Kierowcy zyskają nowe kilometry Via Carpatia. "Droga życia dla Polski Wschodniej"

Z kraju

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?tvn24bis.pl
wideo 2/5

Ruszają przygotowania do budowy trzech odcinków drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu o łącznej długości prawie 25 kilometrów. W poniedziałek podpisano umowy w sprawie inwestycji stanowiącej fragment Via Carpatia. Jak podano, kierowcy skorzystają z nowej trasy w 2021 roku.

- Via Carpatia to droga życia dla Polski Wschodniej. Dlatego cieszy fakt, że dzisiaj podpisujemy kolejne umowy na jej realizację. Trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie - Nisko Południe to kolejny krok przybliżający nas do powstania tej ważnej arterii. Nowa droga usprawni podróż na osi północ - południe, a cały region otworzy na nowe możliwości rozwoju - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak dodał, "Via Carpatia to także wyczekiwany projekt przez Litwę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, a także zachodnie Bałkany". - Bo przecież one też aspirują poprzez odnogi komunikacyjne do włączenia się do tego szlaku. Dziś Via Carpatia to jest przedsięwzięcie, które jest budowane, jest realizowane - zaznaczył.

O inwestycji

Jak czytamy w komunikacie resortu, odcinek Lasy Janowskie - Zdziary o długości około 9,3 km zrealizuje konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe za 236,3 mln zł. Odcinek Zdziary - Rudnik nad Sanem o długości około 9 km zaprojektuje i zbuduje firma Mosty Łódź za 286,9 mln zł, natomiast odcinek Rudnik nad Sanem - Nisko Południe o długości około 6 km zrealizuje konsorcjum Strabag i Strabag Infrastruktura Południe za 196,3 mln zł.

Umowy będą realizowane w trybie "projektuj i buduj".

Oznacza to, że wykonawcy w pierwszej kolejności przystąpią do opracowania dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Po uzyskaniu ZRID rozpoczną się prace w terenie.

Wszystkie odcinki będą realizowane w czasie 34 miesięcy od podpisania umowy (nie wlicza się okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca) i objęte zostaną 10-letnią gwarancją. S19 Lasy Janowskie - Nisko Południe powstanie jako dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu. W ramach inwestycji powstaną węzły Zdziary, Zapacz (na przecięciu z planowaną trasą S74), Rudnik nad Sanem (na przecięciu z DK77 oraz obwodnicą Stalowej Woli i Niska), Nisko Południe. Kierowcy skorzystają z nowej trasy w 2021 roku.

Szlak Via Carpatia

Via Carpatia na Podkarpaciu będzie mieć długość 169 km. Cały jej przebieg ma zapewnione finansowanie. Obecnie w regionie użytkowane jest 30 km tej drogi, dla 24 km zostały zawarte umowy na projekt i budowę, 30 km znajduje się w przetargu w trybie projektuj i buduj, a dla 85 km opracowywana jest Koncepcja Programowa.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl, PAP