Z kraju

PiS powinno zawalczyć o podatki. "Potrzebny specjalista na ministra finansów"

Z kraju

Podatkowiec na ministra finansów. "Z wielką radością bym skorzystał"
TVN24 BiSPodatkowiec na ministra finansów. "Z wielką radością bym skorzystał"

- Rekomendowałbym żeby na ministra finansów został wskazany tzw. podatkowiec, czyli osoba, która specjalizuje się w podatkach - powiedział Stanisław Kluza, były minister finansów w rządzie PiS oraz były szef KNF. W jego ocenie taka decyzja powinna być podjęta z uwagi na główny problem Polski, którym jest "bardzo duża utrata przychodów podatkowych".

Jak przyznał sam Kluza do tej pory nie otrzymał żadnej propozycji ze strony Prawa i Sprawiedliwości. - Do tej pory żadnych rozmów o stanowiskach nie prowadziłem - powiedział, jednocześnie wskazując na kierunki działania nowego rządu. - Bardzo ważną rolę powinna spełnić Rada Gospodarcza przy Premierze dlatego, że powinna wytyczać kierunki skoordynowanych polityk gospodarczych - powiedział .

Kluza nie ukrywa, że chętnie przystałby na propozycję dołączenia do zespołu najbliższych doradców szefa rządu. - Jeżeli otrzymałbym propozycję z wielką radością bym z niej skorzystał - przyznał były minister finansów w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

Dodając, że taka decyzja nie byłaby uzależniona od stanowiska. - Nie trzeba być od razu szefem. Można być szarym członkiem, a jednocześnie mieć głos ekspercki - wskazywał gość TVN24 Biznes i Świat.

Kto na ministra?

Kluza mówił także o nowym ministrze finansów. - Rekomendowałbym, żeby na ministra finansów został wskazany tzw. podatkowiec, czyli osoba, która specjalizuje się w podatkach - ocenił.

Jak tłumaczył, "problemem Polski jest bardzo duża utrata przychodów podatkowych zarówno w przypadku obniżania podatkowej poprzez wprowadzanie zawyżonych kosztów, a także ceny transferowe. Drugą kwestią są oszustwa podatkowe".

- Jeżeli tylko te dwa obszary byłyby uporządkowane mówilibyśmy o kolejnych miliardach, które można byłoby dobrze wykorzystać na politykę inwestycyjną państwa - dodał były szef KNF.

Kluza powstrzymał się jednak od wskazywania konkretnych nazwisk kandydatów. - Można znaleźć bardzo dużo dobrych specjalistów, praktyków, które mogłyby być brane pod uwagę, ale nie mnie to wskazywać - stwierdził.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Raporty:
Pozostałe wiadomości