Podatki przyjaźniejsze Polakom. Już od stycznia

Z kraju

tvn24Celem planowanych zmian jest także ujednolicenie wydawanych interpretacji

Do dwóch, z trzech miesięcy, skróci się w przyszłym roku czas oczekiwania na wiążącą interpretację podatkową - zapowiedział w rozmowie z PAP minister finansów Mateusz Szczurek. Dodał, że Ministerstwo Finansów planuje też ujednolicenie wydawanych interpretacji podatkowych.

Szczurek poinformował w poniedziałek, że 1 stycznia resort finansów zacznie wprowadzać zmiany organizacyjne w Krajowej Informacji Podatkowej (KIP). Ich celem jest m.in. znaczne skrócenie terminu wydawania wiążących interpretacji podatkowych.

Zasady jednolite dla wszystkich podatników

- Dziś większość indywidualnych interpretacji podatkowych jest wydawana pod koniec ustawowego, trzymiesięcznego okresu. Chcemy, żeby podatnik otrzymywał ją w ciągu dwóch miesięcy - powiedział szef resortu finansów. Ministerstwo planuje, że pod koniec 2015 r. wszystkie interpretacje będą wydawane w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Szczurek podkreślił, że celem planowanych zmian jest także ujednolicenie wydawanych interpretacji. Wyjaśnił, że zamiarem MF jest konsolidacja struktur KIP; zostanie ona wyłączona z Izb Skarbowych i będzie podlegać bezpośrednio ministrowi finansów. - Jestem pewien, że dzięki temu interpretacje podatkowe będą wydawane nie tylko szybciej, ale będą też jednolite dla wszystkich podatników, a jednocześnie bardziej przejrzyste - dodał.

Lepiej dla pracowników

Szczurek poinformował, że aby osiągnąć ten cel wzmocni kadrowo KIP. Na 2015 r. zaplanowano przeniesienie z urzędów skarbowych 175 osób. - To nie znaczy, że o tyle osób więcej będzie pracowało w administracji podatkowej. To będą między innymi etaty odzyskane dzięki konsolidacji w administracji podatkowej. Chcemy, żeby urzędnicy w mniejszym stopniu zajmowali się realizacją zadań technicznych, a w większym służyli podatnikom - powiedział. MF zakłada, że biura KIP pozostaną poza Warszawą. - Tak jest taniej i lepiej dla pracowników. Dzięki temu niższym kosztem możemy osiągnąć efekt lepszy, niż koncentrując wszystko w stolicy - dodał. Ministerstwo planuje, że w styczniu 84 osoby z urzędów skarbowych zostaną przesunięte do pracy w Krajowej Informacji Podatkowej (stanowiska pracy dla nich są już gotowe), a pozostałe 91 w lipcu przyszłego roku. MF planuje powołanie 1 stycznia 2015 r. nowego, szóstego biura Krajowej Informacji Podatkowej w Będzinie, które będzie także udzielało odpowiedzi przez e-maile. Resort przygotowuje się także do specjalizacji poszczególnych biur KIP. Biura w Lesznie i Płocku będą wydawać interpretacje dotyczące VAT; biuro z Torunia i Piotrkowa Trybunalskiego - PIT; z Bielska Białej - m.in. akcyzy i CIT; biuro z Będzina będzie m.in. pełnić wspierać infolinię i budował tzw. bazą wiedzy podatkowej. Specjalizacja biur będzie jednak wiązała z koniecznością przekwalifikowania pracowników. Dlatego resort finansów planuje zakończenie procesu specjalizacji biur KIP na 2019 r.

Autor: pp\kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24