Zmiany w podatkach dla firm. Podano termin

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Morawiecki o estońskim CIT
Morawiecki o estońskim CITTVN24
wideo 2/4
TVN24Morawiecki o estońskim CIT

Tak zwany estoński CIT ma wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku - powiedział w czwartek dziennikarzom wiceminister finansów Jan Sarnowski. Wkrótce ma zostać opublikowany projekt ustawy w tej sprawie.

- Rozwiązanie ma wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku, chcemy, żeby jeszcze przed początkiem lipca projekt został udostępniony, ewentualnie żeby w pierwszych tygodniach lipca trafił już do konsultacji zewnętrznych - powiedział Sarnowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Estoński CIT

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, prezentując wcześniej zapowiadane rozwiązanie tak zwanego estońskiego CIT-u, że firmy o obrotach do 50 milionów złotych nie będą musiały płacić CIT tak długo, jak nie będą wypłacać zysków. Zaznaczył, że to rozwiązanie obejmie 97 procent spółek.

Koszt wprowadzenia estońskiego modelu CIT dla sektora finansów publicznych ma wynieść według zapowiedzi premiera do 5 miliardów złotych.

Premier liczy, że rozwiązanie wejdzie w życie za około pół roku. Szef rządu mówił, że to rozwiązanie prorynkowe i propracownicze. - To jest nasza polityka gospodarcza, fiskalna i finansowa, żeby jednocześnie odpowiadać na potrzeby pracowników, ale także na potrzeby przedsiębiorców - powiedział Mateusz Morawiecki.

Wskazał, że to rozwiązanie ma też na celu przede wszystkim stworzenie nowych miejsc pracy. - W oparciu o nasze analizy, dzięki temu rozwiązaniu utworzymy kilkaset tysięcy nowych miejsc pracy w perspektywie najbliższych paru lat - podkreślił.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości