Coraz mniej czasu na rozliczenie PIT

Z kraju

Baran: proponuję dokładnie sprawdzić e-PIT (materiał archiwalny)tvn24
wideo 2/5

Jeszcze 30 dni pozostało na rozliczenie PIT - przypomina w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Resort zachęca do korzystania z uruchomionej w tym roku usługi Twój e-PIT.

15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła ponad 20 milionom podatników usługę Twój e-PIT, czyli wypełnione zeznania podatkowe za 2018 rok. Chodzi o PIT-37, składany w przypadku dochodów z umów o pracę czy umów cywilnoprawnych, oraz PIT-38, dotyczący na przykład zysków z giełdy.

Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową czy samodzielnie złożyć zeznanie.

Jeśli zeznanie zostanie złożone na papierze, zwrot nadpłaconego podatku przyjdzie w terminie maksymalnie 90 dni. Natomiast przy korzystaniu z drogi elektronicznej (Twój e-PIT, e-Deklaracje) zwrot podatku przyjdzie w maksymalnie 45 dni (licząc od dnia wysłania zeznania).

Twój e-PIT

Aby sprawdzić przygotowane rozliczenie, trzeba się zalogować. Do wyboru są dwie drogi, jedną z nich jest zalogowanie przez profil zaufany. Druga opcja, to zaś zalogowanie się do usługi (danymi uwierzytelniającymi), podatnik jest proszony o podanie dodatkowej informacji z PIT-a za 2017 rok - kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty. Po wprowadzeniu tej informacji można zobaczyć swoje rozliczenie.

Ministerstwo Finansów rozszerzyło także funkcjonalności systemu o podgląd historii logowania, co pozwala sprawdzić wszystkie próby wejścia do systemu.

Jeżeli podatnik nic nie chce zmieniać w rozliczeniu przygotowanym przez fiskusa, może to zaakceptować i wysłać zeznanie podatkowe. Jeżeli chce skorzystać z ulg lub możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, musi to zaznaczyć w odpowiedniej rubryce. W podobny sposób można też zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć 1 procent.

Na początku marca informowaliśmy o tym, że podatnicy rozliczający się z fiskusem za pośrednictwem usługi Twój e-PIT mogą otrzymać zwrot niższy niż faktycznie im przysługuje. Dotyczy to osób korzystających z ulgi na dziecko. Powodem jest puste pole 116.

Jeżeli podatnik nic nie zrobi i nie zaloguje się na Portal Podatkowy, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia. Jeżeli pojawi się obowiązek dopłaty podatku, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał na to 7 dni od uzyskania informacji z urzędu.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock