Z kraju

Banki wysłały PIT-y frankowiczom. Ministerstwo pracuje nad ulgą

Z kraju

[object Object]
PIT 2020. Jak się rozliczyć?TVN24 BiS
wideo 2/4

Na ostatniej prostej są prace nad rozporządzeniem w sprawie zaniechania poboru podatku od przychodów związanych z kredytem mieszkaniowym - informuje we wtorek ministerstwo finansów.

"Finalizowane są prace nad rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru PIT od niektórych przychodów, związanych z kredytem mieszkaniowym udzielonym na cele mieszkaniowe" - podano we wtorkowym komunikacie.

"Chodzi m.in. o umorzone w 2019 r. kwoty wierzytelności z tytułu zabezpieczonych hipotecznie kredytów zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe" - dodano.

Banki przesłały PIT-y

Wydanie rozporządzenia - jak wskazano - spowoduje, że objęte nim przychody wykazane we wcześniej sporządzonych przez bank PIT-11 (podatnicy, którzy uzyskali takie przychody otrzymali PIT-11 z banku) nie będą podlegać opodatkowaniu.

Oznacza to, że nie należy ich wykazywać w zeznaniu podatkowym.

PITy-11 zostały już przez banki przekazane do urzędów skarbowych i do podatników oraz uwzględnione w usłudze Twój e-PIT.

Osoby, które już rozliczyły roczny PIT (zarówno elektronicznie, jak i papierowo) i uwzględniły te kwoty w rozliczeniu, powinny złożyć korektę - wyjaśnia MF.

Do 30 kwietnia

Chodzi między innymi o frankowiczów, którzy w wyniku ujemnych stóp procentowych i niskiej marży, mogli w związku z tym płacić niższe raty niż wskazywałaby na to wartość samego kredytu. Można to potraktować jako umorzenie części długu, co według przepisów jest przychodem podlegającym opodatkowaniu.

W latach 2015-2018 obowiązywało rozporządzenie ministra finansów, dzięki którym za tego typu umorzenie osoby z kredytem hipotecznym na własne cele mieszkaniowe nie musiały odprowadzać podatku, a banki nie wystawiały PIT-ów.

Rozporządzenie przestało obowiązywać, a na 2019 rok jest dopiero przygotowywane. Nowe przepisy powinny wejść w życie do 30 kwietnia.

Autor: kris / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości