Zmiany w podatku od spadków i darowizn. Senacka komisja za odrzuceniem ustawy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Morawiecki o podatku od zbiórek
Morawiecki o podatku od zbiórekTVN24
wideo 2/3
TVN24Morawiecki o podatku od zbiórek

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych opowiedziała się we wtorek za odrzuceniem ustawy deregulacyjnej. Przepisy zawierają zmiany w podatku od spadków i darowizn, które budzą kontrowersje. Pojawiały się bowiem informacje, że jeśli przepisy wejdą w życie w kształcie przyjętym przez Sejm, to zagrożone będą zrzutki ogłaszane w celu sfinansowania kosztownych terapii dla chorych.

Sejm pod koniec stycznia br. opowiedział się za tak zwaną ustawą deregulacyjną, która nowelizuje kilkanaście ustaw. Teraz przepisy trafiły do prac w Senacie. Podczas wtorkowego posiedzenia komisji budżetu finansów o odrzucenie ustawy w całości wnioskował senator Koalicji Obywatelskiej Ryszard Świlski. W jego ocenie "to jest gniot, a nie ustawa".

Taki sam wniosek złożył Adam Szejnfeld z KO podczas posiedzenia senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności. Stwierdził, że ustawa jest "rozczarowująca zarówno co do zakresu jak i jakości", a poprawek jest tak wiele, że to nie ma sensu.

Komisja budżetu przyjęła wiosek o odrzucenie ustawy w całości, natomiast w przypadku komisji gospodarki narodowej i innowacyjności wniosek o odrzucenie nie przeszedł. Komisja ta nie przegłosowała też wniosku o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Poprawki PiS do ustawy

Zarówno podczas posiedzenia komisji budżetu jak i komisji gospodarki senatorowie PiS złożyli wniosek o wprowadzenie poprawki do ustawy. Chodziło o doprecyzowanie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, tak by nie wpływała ona w żaden sposób na zbiórki środków na cele charytatywne. Poprawki te nie były jednak głosowane.

Wprowadzenie takiej zmiany zapowiedział w zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki, który w wywiadzie dla interii.pl powiedział, że nie pozwoli, by nowe przepisy "w jakikolwiek sposób wpłynęły na kwestie zbierania środków na cele charytatywne i tego typu inicjatywy". Zapewnił, że wydał dyspozycję Ministerstwu Finansów, by niezwłocznie uściślić kwestię zbierania środków na cele charytatywne.

- Wracamy do takiego stanu, jaki był wcześniej. Trzeba powiedzieć uczciwie, że nadgorliwość niektórych urzędników, ale też być może dobra wola - chcieli coś uszczelnić, zmienić - doprowadziła do tego zamieszania, którego już nie ma - mówił następnie Morawiecki podczas konferencji prasowej w Dąbrówce niedaleko od Warszawy.

Ministerstwo Finansów informowało, że pracuje nad doprecyzowaniem przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, a szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber zadeklarował, że klub PiS złoży w Senacie poprawkę wykreślającą nowe przepisy dotyczące m.in. zbiorek na cele charytatywne.

Jak pisał "Dziennik Gazeta Prawna", jeśli ustawa wejdzie w życie w kształcie przyjętym przez izbę niższą, to zagrożone będą zrzutki ogłaszane w celu sfinansowania kosztownych terapii dla chorych. "Od 1 lipca br. bowiem ten, kto otrzyma w ciągu pięciu lat darowizny od wielu obcych sobie osób na kwotę przekraczającą 54 180 zł, zapłaci podatek od spadków i darowizn. Będzie to dotyczyć również zrzutek przeprowadzanych na popularnych portalach crowdfundingowych, np. na odbudowę domu zniszczonego pożarem, specjalistyczną operację czy drogie leczenie" - wskazywała gazeta.

Ustawa deregulacyjna

Podczas wtorkowych posiedzeń senackich komisji głos zabierali m.in. przedstawiciele Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich a także różnych organizacji zrzeszających m.in. firmy deweloperskie. Wskazywali, że ustawa, zwiększając kwotę wolną od podatku od spadków i darowizn, ogranicza wpływy do budżetów samorządów, ponadto zmniejsza tzw. powierzchnię biologicznie czynną na nowych osiedlach a także zwiększa dostępność do broni palnej.

Ustawa przewiduje, że zwolnione będzie z podatku od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej w okresie 5 lat kwotę 36 120 zł od jednej osoby lub 108 360 zł od kilku osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do pierwszej grupy podatkowej.

Z kolei w przypadku nabywcy zaliczonej do drugiej grupy podatkowej, opodatkowaniu podlegać będzie nabycie własności rzeczy i praw majątkowych o wartości 27 090 zł od jednej osoby oraz 81 270 zł w przypadku nabycia od kilku osób. Jeśli nabywca jest zaliczony do trzeciej grupy podatkowej, wtedy limity wyniosą 18 060 zł od jednej osoby oraz 54 180 zł od wielu osób. Okresy 5-letnie, które brane są pod uwagę, liczone będą od 1 lipca 2023 r.

Obecnie, od 13 października 2022, kwoty wolne od podatku wynoszą: 10 434 zł w pierwszej grupie podatkowej, 7 878 zł w drugiej grupie podatkowej i 5 308 zł w trzeciej grupie podatkowej.

Ustawa wprowadza także zmianę w kodeksie postępowania administracyjnego, według której decyzja wydana w pierwszej instancji, od której uzasadnienia organ odstąpił z powodu uwzględnienia w całości żądania strony, jest ostateczna. Ustawa zmienia również kodeks postępowania cywilnego, prawo geodezyjne i kartograficzne czy Kodeks wykroczeń.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów, których termin wejścia w życie jest inny.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości