Rząd wrócił do tematu podatku handlowego. Jest decyzja

Z kraju

Bujara: podatek handlowy to drugi krok w unormowaniu handluTVN24 BiS
wideo 2/4

Rada Ministrów chce wydłużyć zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej, czyli tak zwanego podatku handlowego. Zgodnie z przyjętym we wtorek projektem ustawy danina nie będzie pobierana do 1 lipca 2020 roku.

Teraz projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej trafi do Sejmu.

Podatek handlowy w Polsce

W połowie maja Polska wygrała w Sądzie UE sprawę przeciw Komisji Europejskiej dotyczącą podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem sądu "KE popełniła błąd", uznając ten podatek za niedozwoloną pomoc publiczną. Wyrok nie był ostateczny, przysługiwało od niego odwołanie i Komisja je złożyła. Jest ono rozpatrywane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

"Biorąc pod uwagę toczące się postępowanie w TSUE, konieczne jest zawieszenie podatku do 1 lipca 2020 roku" - czytamy w komunikacie CIR. Obecnie pobieranie daniny pozostaje zawieszone do końca 2019 roku.

Sprawa w TSUE jest na etapie pisemnym. W jego trakcie zarówno Komisja Europejska, jak i polski rząd przedstawiają swoje argumenty na piśmie. - Procedura potrwa jeszcze około roku, może trochę mniej. W najlepszym przypadku ostateczne orzeczenie zapadnie przed wakacjami przyszłego roku - powiedział PAP Balazs Lehoczki ze służb prasowych TSUE.

Wcześniej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz informowała, że "bez ostatecznej odpowiedzi" rząd nie będzie wprowadzał podatku handlowego.

Spór z Komisją Europejską

Od początku września 2016 roku weszła w życie ustawa wprowadzająca tak zwany podatek handlowy. Podatek handlowy miał mieć dwie stawki: 0,8 procent od przychodu między 17 milionów złotych a 170 milionów złotych miesięcznie i 1,4 procent od przychodu powyżej 170 milionów złotych miesięcznie.

Po kilkunastu dniach obowiązywania nowej daniny Komisja Europejska wszczęła postępowanie w jej sprawie i wezwała Polskę do zawieszenia jej stosowania. Zdaniem Brukseli konstrukcja podatku mogła faworyzować mniejsze sklepy, co mogło być uznane za pomoc publiczną.

Po tej decyzji resort finansów zawiesił pobór podatku od handlu detalicznego, a w listopadzie 2016 roku Sejm przyjął przygotowaną przez rząd ustawę, zakładającą zawieszenie obowiązywania podatku od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2018 roku. Następnie przedłużono zawieszenie do końca 2019 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: