Co z wyższym podatkiem dla bezdzietnych? Ministerstwo odpowiada

Z kraju

tvn24Bykowe i imigranci w przeglądzie prasy

Na obecnym etapie minister Elżbieta Witek podjęła decyzję, że nie będą prowadzone jakiekolwiek prace nad pomysłem opodatkowania osób bezdzietnych - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, odnosząc się do poniedziałkowych informacji "Rzeczpospolitej", która dotarła do rządowego projektu polityki migracyjnej państwa.

"Rzeczpospolita" poinformowała o tym, że "nowym elementem polityki państwa mogą być wyższe podatki dla osób bezdzietnych, które mają zwiększyć efekt demograficzny polityki prorodzinnej państwa".

"Przedsiębiorcy nie mają co liczyć na szersze otwarcie drzwi dla pracowników z zagranicy. Rząd woli zachęcać do pracy osoby 50+, długotrwale bezrobotnych i nakładać opłaty na bezdzietnych Polaków" - napisał dziennik, opierając się na niejawnym rządowym projekcie autorstwa MSWiA dotyczącym polityki migracyjnej państwa.

"W projekcie padają przykłady takich rozwiązań stosowanych w innych państwach UE. W Niemczech bezdzietne osoby powyżej 23 roku życia płacą wyższe o 0,25 pkt. proc. składki na ubezpieczenia społeczne" - poinformowała "Rz". Podała także przykład Francji, gdzie przy wyliczaniu podatku stosuje się tzw. iloraz rodzinny. Skutkiem tego rozwiązania wraz ze wzrostem liczby dzieci maleje kwota płaconego podatku.

Za pośrednictwem Twittera do tych doniesień odniosło się MSWiA. Napisano, że projekt "jest jedynie wstępną koncepcją, która zawiera różne propozycje dot. migracji i rynku pracy", a minister Elżbieta Witek "podjęła decyzję, że nie będą prowadzone jakiekolwiek prace nad pomysłem opodatkowania osób bezdzietnych".

Resort podkreślił też, że projekt jest materiałem do dyskusji dla Zespołu do Spraw Migracji. "Dopiero gotowy dokument zostanie przekazany do szerokich konsultacji międzyresortowych i społecznych" - zaznaczono.

Kto, gdzie, kiedy

W poniedziałkowym wydaniu "Rz" poinformowała również, że projekt polityki migracyjnej nie zakłada ułatwień odnośnie stałego sprowadzania pracowników z zagranicy, a jedynie krótkoterminowe zatrudnianie pracowników z państw zbliżonych kulturowo do Polski.

Znalazł się jednak pomysł utworzenia rejestru cudzoziemców z informacjami rozproszonymi dotąd w wielu urzędach. Według gazety przyjęcie dokumentu pozwoli śledzić pobyt każdego cudzoziemca przyjeżdżającego do Polski.

"Z dokumentu wynika też chęć reglamentowania nie tylko tego, kto przyjedzie do nas do pracy i gdzie będzie zatrudniony, ale także tego, kto sprowadzi cudzoziemca do kraju" - podał dziennik.

Autor: kris//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock