TVN24 Biznes | Z kraju

Kontrowersyjna opłata w Sejmie. Głosowanie po blisko czterech miesiącach

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
PiS chce opłaty cukrowej
PiS chce opłaty cukrowejTVN24
wideo 2/4
TVN24PiS chce opłaty cukrowej

Na najbliższym posiedzeniu posłowie zajmą się tak zwaną opłatą cukrową - wynika z porządku obrad, które opublikowano na stronie Sejmu. Głosowanie pierwotnie miało się odbyć w połowie kwietnia, jednak prace "zamrożono" z powodu COVID-19.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów została odrzucona przez Senat 13 marca br. Podczas debaty senatorowie Koalicji Obywatelskiej podnosili kwestie konsultacji ustawy z przedsiębiorcami. Zwracali też uwagę na potrzebę przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy, żeby wobec epidemii nie obciążać przedsiębiorców dodatkowymi kosztami.

Sejm w połowie kwietnia miał głosować w sprawie uchwały Senatu, jednak odłożył prace z powodu epidemii. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przekazał w ubiegłym tygodniu, że ustawa wraca pod obrady Sejmu.

Posłowie zajmą się uchwałą Senatu na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowano na piątek 7 sierpnia. Tak wynika z porządku obrad, które opublikowano na stronie Sejmu. W piątym punkcie porządku obrad znalazło się "rozpatrzenie uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Opóźnione wejście w życie

Mimo że głosowanie w sprawie uchwały Senatu jeszcze nie odbyło się, posłowie już zdecydowali o opóźnieniu wejścia tak zwanej opłaty cukrowej w życie.

Stosowna poprawka znalazła się w art. 13a ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu. W środę odbyło się drugie czytanie projektu ustawy. W piątek ustawę przegłosowano w Sejmie, teraz zajmie się nią Senat.

Minister finansów Tadeusz Kościński w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że wpływy z opłaty cukrowej będą uwzględnione w przyszłorocznym budżecie.

Według Polskiej Federacji Producentów Żywności "uchwalona poprawka świadczy o zupełnym braku zrozumienia dla bardzo trudnej sytuacji przedsiębiorców branży napojowej oraz stanowi zaprzeczenie dotychczasowych obietnic Rządu, dotyczących wspierania przedsiębiorców w walce z gospodarczymi skutkami pandemii i niewprowadzania nowych obciążeń fiskalnych".

Z analiz Polskiej Federacji Producentów Żywności wynika, że "podatek cukrowy, którego wielkość jest drastycznie wysoka w porównaniu do siły nabywczej polskiego konsumenta, wprowadzany w takich warunkach i na zasadach, jakie są zapisane w projekcie ustawy, będzie oznaczał nieuniknione bankructwa wielu przedsiębiorstw i utratę około 40 tysięcy miejsc pracy w całym łańcuchu zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji napojów w Polsce". "Wprowadzenie go już od 1 stycznia 2021 tylko ten problem spotęguje, co stanowi zaprzeczenie strategii Rządu dotyczącej walki ze skutkami gospodarczymi pandemii" - podkreśliła PFPŻ.

Podatek cukrowy

Ustawa wprowadza między innymi opłatę cukrową i związaną ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml (to tak zwane małpki - red.).

Regulacje zakładają wprowadzenie opłat od napojów słodzonych i energetycznych. Ma ona część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju.

Ponadto przepisy wprowadzają opłaty od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml, czyli tak zwanych małpek. Opłata będzie pobierana w momencie sprzedaży do sklepu.

Proponowana opłata wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40 procent, 2 zł od 200 ml małpki wódki 40 procent i 88 gr od 250 ml małpki wina 14 procent. Środki z opłaty trafią w 50 procentach do gmin, a w 50 procentach do NFZ na edukację, profilaktykę oraz świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Ponadto resort zdrowia, w porozumieniu z ministerstwami sportu i edukacji, wprowadził do projektu zapis o corocznym przekazywaniu 117 milionów złotych z Narodowego Funduszu Zdrowia na wspieranie szkolnych klubów sportowych w ramach profilaktyki pierwotnej oraz promocji zdrowego stylu życia. W pierwszym roku działania ustawy kwota będzie proporcjonalnie mniejsza.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości