Minister o nowym podatku: wyjdzie Polakom na zdrowie

[object Object]
Minister zdrowia o podatku cukrowym: wyjdzie Polakom na zdrowieRadio Zet
wideo 2/4

W państwach, które mają wprowadzony podatek cukrowy, widać spadek sprzedaży produktów z zawartością cukru - wyjaśnił w niedzielę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak dodał, wprowadzenie w naszym kraju takich rozwiązań wyjdzie Polakom na zdrowie.

Rząd chce wykorzystać politykę fiskalną do walki m.in. z nadwagą i otyłością, które stają się coraz większym problemem zdrowotnym Polaków. Powstał projekt, który przewiduje m.in. nałożenie dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem substancji słodzących.

"Dramatyczna sytuacja"

- Problemem jest otyłość i cukier, którego spożywamy gigantyczne ilości. 100 litrów napojów słodzonych w Polsce rocznie na osobę. To pokazuje skalę. Czasami takie analizy pokazują, że u dzieci 40 do 60 proc. zapotrzebowania w ogóle kalorycznego na dobę - to są z napojów gazowanych słodzonych. Mamy dramatyczną sytuację - powiedział w niedzielę w Radiu Zet minister Szumowski. Zdaniem Szumowskiego, cukier to jest nie tylko otyłość. - To są choroby układu sercowo-naczyniowego w przyszłości, nowotwory, później to są problemy z cukrzycą typu II. Na samą cukrzycę państwo wydaje 2 mld zł - tłumaczył. Jak mówił minister, w państwach, które mają wprowadzony podatek cukrowy, widać, "że spada też częściowo sprzedaż" produktów z zawartością cukru. Jego zdaniem, wprowadzenie w naszym kraju takich rozwiązań "na pewno Polakom wyjdzie na zdrowie".

Projekt ustawy

W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.

W projekcie zaproponowano nałożenie dodatkowej opłaty, tak zwanego podatku od cukru, na napoje z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących (np. monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów) i substancji aktywnych (kofeiny, guarany lub tauryny).

Opłacie podlegać będzie napój oferowany konsumentowi w postaci gotowej do spożycia, w którego składzie znajduje się co najmniej jedną z określonych substancji, z wyłączeniem tych występujących w nich naturalnie. Wysokość opłaty wyniesie 0,70 zł w przypadku dodatku jednej substancji o właściwościach słodzących albo 0,80 zł w przypadku dodatku więcej niż jednej substancji o właściwościach słodzących.

Ustawa ma wejść w życie 1 kwietnia 2020 roku. Razem z opłatą od tak zwanych małpek, czyli napojów alkoholowych w opakowaniach o małej objętości, oraz opłatą od reklam suplementów diety ma dać w przyszłym roku 2,3 mld zł, z których większość trafi do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości