Z kraju

Będzie nowy podatek. Ma ograniczyć "złe nawyki" Polaków

Z kraju

Marnowanie żywności w Unii Europejskiej
Marnowanie żywności w Unii EuropejskiejTVN24 BiS
wideo 2/4

Do końca 2022 roku chcielibyśmy wprowadzić podatek cukrowy - poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Dzięki temu resort chce ograniczyć złe nawyki żywieniowe Polaków.

Narodowa Strategia Onkologiczna, tzw. cancer plan, będzie całościowym programem walki z rakiem. Powstaje on na podstawie uchwalonej wiosną tego roku ustawy i ma wytyczyć kierunki rozwoju systemu opieki onkologicznej, w tym m.in. działania z zakresu profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Pod koniec listopada trafiła do uzgodnień międzyresortowych.

Podatek cukrowy

W strategii zapisano także wprowadzenie podatku tak zwanego cukrowego. Wiceminister zdrowia zaznaczył, że chciałby, aby wprowadzono go do końca 2022 r. - Ale nie jako dodatkowe źródło finansowania budżetu państwa. Na tym nam jako Ministerstwu Zdrowia zależy, ale znacznie mniej – powiedział. Celem wprowadzenia takiej daniny – jak zaznaczył – jest ograniczenie złych nawyków żywieniowych społeczeństwa i wymuszenie na producentach, aby produktów słodzonych było mniej.

Profilaktyka w walce z rakiem

Zaznaczył także, że w planie onkologicznym resort położył duży nacisk na profilaktykę w walce z rakiem. Chodzi o profilaktykę pierwotną, czyli dotyczącą zdrowych postaw, zdrowego żywienia, niepalenia tytoniu, a także o profilaktykę wtórną. Wyjaśnił, że chodzi o to, aby pacjenci powszechniej zgłaszali się na badania przesiewowe i by były one jak najbardziej nowoczesne.

Podkreślił, że jednym z najbardziej kosztownych punktów strategii jest wprowadzenie od 2021 r. szczepień dziewczynek w wieku od 9 do 14 lat przeciw rakowi szyjki macicy. Koszt zaszczepienia jednego rocznika dziewcząt resort szacuje na 90 mln zł.

Gadomski podkreślił, że działania w ramach programu w 10 lat pochłoną 5 mld zł. - To dwukrotne zwiększenie tego, co mieliśmy do tej pory (w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych – red.), ale to są tylko działania bezpośrednie związane z realizacją strategii – zastrzegł.

Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów Polaków. Notuje się rocznie ok. 160 tys. zachorowań na nie, z czego rocznie umiera 100 tys. pacjentów. Wzrastająca liczba zgonów z powodu nowotworów wynika przede wszystkim ze zbyt późnej wykrywalności. Corocznie rośnie też liczba zachorowań na nowotwory. Szacuje się, że w najbliższych 15-20 latach wzrośnie ona dwukrotnie.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Flick (CC BY 2.0) | Magic Madzik

Pozostałe wiadomości