Rząd planuje zwolnić Pocztę z obowiązku wypłaty dywidendy. Opublikowano założenia projektu

Autor:
kris
Źródło:
PAP
"Minęło 15 minut i dostałam telefon". Kłopoty pracownicy poczty po rozmowie z ministrem
"Minęło 15 minut i dostałam telefon". Kłopoty pracownicy poczty po rozmowie z ministremTVN24
wideo 2/5
TVN24"Minęło 15 minut i dostałam telefon". Kłopoty pracownicy poczty po rozmowie z ministrem

Rada Ministrów zamierza zwolnić Pocztę Polską z obowiązku wypłaty dywidendy z zysku wypracowanego w 2021 roku - tak wynika z opublikowanych w wykazie prac rządu założeń projektu rozporządzenia Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Jak podała Poczta Polska w sprawozdaniu finansowym za rok 2021, spółka wypracowała 6,3 mld zł przychodów i zanotowała 177,6 mln zł zysku netto.

Zwolnienie Poczty Polskiej z obowiązku dywidendy - założenia rozporządzenia

"Rozporządzenie ma na celu zapewnienie Poczcie Polskiej SA (...) środków na realizację w 2022 r. zadań na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa oraz na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego, nałożonych na nią przepisami prawa oraz indywidualnymi decyzjami i umowami" - wskazano w uzasadnieniu założeń rozporządzenia, które zostało opublikowane w czwartek w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest sekretarz stanu w MAP Jan Kanthak.

Czytaj także: Program "Powitanie z bronią" w Poczcie Polskiej >>>

W uzasadnieniu dodano, że Poczta Polska ma szczególną pozycję w zakresie obowiązków związanych z bezpieczeństwem państwa, wymagającą znacznego zaangażowania własnych środków. Środki te są niezbędne do utrzymania i zapewnienia bezpieczeństwa wymaganej sieci placówek, z których znaczna część nie przynosi dochodów.

Podano też, że minister aktywów państwowych wykonujący prawa z akcji wobec Poczty Polskiej SA wystąpił z wnioskiem o zwolnienie jej z obowiązku dokonania wpłat z zysku za 2021 r. w wysokości 30 mln 79 tys. 681 zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości