Nowa usługa Poczty Polskiej pod lupą urzędu. Wszczęto kontrolę

Z kraju

Poczta Polska uruchomiła pierwsze automaty paczkowePoczta Polska
wideo 2/2

Poczta Polska otworzyła właśnie swój pierwszy automat do odbioru paczek. Tymczasem Urząd Zamówień Publicznych bada, czy zawierając kontrakt bez przetargu, nie złamała ona prawa - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna". Rzecznik prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl poinformowała, że "Poczta Polska S.A. przedstawiła wyczerpującą argumentację w zakresie zastosowanych podstaw prawnych".

Poczta Polska w ostatni czwartek oddała do użytku pierwsze automaty paczkowe w Warszawie. Jak dodano w komunikacie, do końca października tego roku w całej Polsce będzie działało 200 tego typu maszyn.

"Automaty paczkowe Poczty Polskiej znajdą się w wydzielonych strefach dostępnych całodobowo w placówkach pocztowych oraz w sklepach Biedronka. Do końca sierpnia zostanie uruchomionych co najmniej 100 takich automatów w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Rzeszowie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Trójmieście i na Śląsku. Pozostałe 100 maszyn będzie oddanych do użytku do końca października, czyli jeszcze przed świątecznym szczytem paczkowym" - czytamy w komunikacie.

Kontrola UZP

Jak pisze "DGP", Urząd Zamówień Publicznych sprawdza teraz, czy umowę na tę usługę zawarto zgodnie z prawem. Gazeta wcześniej informowała, że już w maju wszczęto postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Teraz potwierdzono, że Urząd Zamówień Publicznych zdecydował się na wszczęcie kontroli właściwej.

"Nie oznacza to jeszcze, że dopatrzono się nieprawidłowości. Kontrolerzy uznali jednak, że sprawa nie jest oczywista i muszą umowę dogłębnie prześwietlić. Dodatkowo kontraktem zainteresowało się Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które poprosiło UZP o przekazanie informacji o wynikach kontroli" - czytamy w "DGP".

Wniosek o przeprowadzenie kontroli złożyła spółka Depositec Vostoc, polski producent automatów paczkowych. Liczyła ona, że będzie mogła zaproponować swe rozwiązanie w otwartym przetargu. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", Poczta Polska uznała jednak, że może zawrzeć umowę z pominięciem przepisów ustawy - Prawo zamówień publicznych.

W procedurze prowadzonej na podstawie wewnętrznych przepisów spółki wybrała duńskiego producenta automatów paczkowych, firmę SwipBox, o czym informowaliśmy na początku maja.

Jeśli UZP zdecyduje, że przetarg był konieczny, może wystąpić do sądu o unieważnienie umowy. Poza unieważnieniem umowy możliwe są też sankcje finansowe. Górna granica kary finansowej wynosi 30 tysięcy złotych.

Data zakończenia kontroli przez UZP nie jest znana.

Poczta Polska wyjaśnia

W odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl rzecznik prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek podkreśliła, że "Poczta Polska S.A. przedstawiła wyczerpującą argumentację w zakresie zastosowanych podstaw prawnych umożliwiających udzielenie zamówienia z wyłączeniem PZP zgodnie z wewnętrznymi procedurami w Poczcie Polskiej S.A.". Jak poinformowała, "umowa została zawarta w trakcie postępowania wyjaśniającego wszczętego przez Prezesa UZP". "Przy czym należy podkreślić, że negocjacje oraz wszystkie ustalenia biznesowe między stronami zostały uzgodnione i zakończone przed wszczęciem postępowania wyjaśniającego przez UZP" - dodała rzecznik.

Ponadto - jak zauważyła Justyna Siwek - "żaden z przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych nie zakazuje zawarcia umowy w tracie trwania postępowania wyjaśniającego".

Rynek

Poczta Polska jest największym operatorem pocztowym na rodzimym rynku, zatrudnia ponad 80 tys. pracowników. Ma ponad 7,5 tysiąca placówek, filii i agencji pocztowych.

Z zewnętrznych automatów do odbioru paczek SwipBoxa korzysta obecnie także firma kurierska DHL. Obecnie ma ich 150, a do końca roku planuje rozszerzyć sieć do 300.

Te liczby nie robią jednak wrażenia na liderze rynku, czyli firmie InPost, należącej do grupy Integer, która w sumie ma w Polsce 4,8 tysiąca paczkomatów.

W Polsce rynek KEP (przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych) należy w praktyce do ośmiu podmiotów: trzech globalnych (DHL, UPS, FedEx), dwóch europejskich (DPD, GLS), jednego polskiego (Poczta Polska) i dwóch krajowych z kapitałem zagranicznym (InPost, Geis).

Autor: mb / Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: poczta-polska.pl