Poczta dogadała się ze związkami. Listonosz dostanie premię za efektywność

Z kraju

Poczta Polska Zdaniem Poczty Polskiej, nowy system wynagrodzeń wzmocni pozycję biznesową spółki, umożliwi jej skuteczne konkurowanie na zmieniającym się rynku pocztowym

Poczta Polska podpisała ze związkami zawodowymi nowy Zbiorowy Układ Zakładowy Pracy (ZUZP) i Regulamin Premiowania - poinformowała spółka w środowym komunikacie. Uzależnia on premie pracowników od efektów pracy oraz prowizje od wyników sprzedaży.

Zbiorowy Układ Zakładowy Pracy wprowadza także nowe zasady zaszeregowań stanowisk w Poczcie i nowe kategorie zaszeregowania - podkreślił cytowany w komunikacie, szef zespołu negocjacyjnego i dyrektor HR w Poczcie Polskiej, Andrzej Nitecki.

- Porozumienie zakłada także określenie nowych stawek premiowych i możliwość przyznania dodatkowej premii rocznej, jeśli wynik Spółki będzie wyższy niż planowany - dodał Nitecki. Jak zaznaczył, w nowym ZUZP, utrzymano dodatek stażowy i premię roczną oraz wprowadzono inne dodatki, które mają pozostać w dyspozycji pracodawcy.

Mocniejsza pozycja

Zdaniem Poczty Polskiej, nowy system wynagrodzeń wzmocni pozycję biznesową spółki, umożliwi jej skuteczne konkurowanie na zmieniającym się rynku pocztowym. Według komunikatu łączy on, premiowanie za efektywność z pełną ochroną socjalną pracowników.

Podobnego zdania jest minister Administracji i Cyfryzacji, Andrzej Halicki. - Poczta Polska, firma o ponad 400-letniej tradycji i największy w kraju pracodawca jest tą, który gwarantuje nam bezpieczeństwo i jakość usług. Nowy system umożliwi Poczcie Polskiej skuteczną budowę konkurencyjnej pozycji na rynku popartą doświadczeniem i zaufaniem do usług Spółki - podkreślił.

Warunkiem podpisania nowego ZUZP i Regulaminu Premiowania, było poparcie propozycji pracodawcy przez dwa reprezentatywne związki zawodowe: Związek Zawodowy Pracowników Poczty skupiający 20 tys. pracowników, oraz Organizację Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej, zrzeszającej 13 tys. pocztowców. Obydwie organizacje pracowników zdecydowały się podpisać układ.

- Mam nadzieję, że fakt podpisania układu zbiorowego i Regulaminu premiowania zdecydowanie zwiększy szanse Poczty Polskiej na zwycięstwo w konkursie na operatora wyznaczonego. Ufam, że zapewnienia Pracodawcy dotyczące poziomu i relacji wynagrodzeń Naczelników, kierowników zmian i kierowników eksploatacji zostaną dochowane i nie stracą oni na wprowadzeniu tych nowych regulacji - mówił w środę Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty, Sławomir Redmer.

"Zdrowy kompromis"

Z kolei przewodniczący NSZZ „S” Pracowników Poczty Polskiej Bogumił Nowicki powiedział o podpisaniu dokumentów: "Traktujemy to w obecnej sytuacji polityczno-ekonomicznej, jako zdrowy kompromis podjęty w interesie większości członków Związku i pracowników. Ocaliliśmy wiele uprawnień pracowniczych ponad zapisy kodeksu pracy. Teraz przed naszym Związkiem i tymi, którzy zechcą nas wspierać, praca nad przywróceniem wynagrodzeń pracowników Poczty Polskiej do należnego im poziomu".

Zdaniem prezes Zarządu Poczty Polskiej, Jerzego Jóźkowiaka "umiejętność osiągania kompromisu dobrego dla Poczty Polskiej i pracowników to dobry prognostyk przed wyzwaniami, jakie czekają Pocztę Polską w najbliższej przyszłości, w tym między innymi w zbliżającym się rozstrzygnięciu konkursu na operatora wyznaczonego".

Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, został wypowiedziany przez pracodawcę w licu ub. roku. Powodem tej decyzji był brak zgody strony społecznej na uzależnienie premii od wyników pracy, na co naciskał pracodawca. Negocjacje nowego układu rozpoczęły się 10 września ub. roku. Przystąpiły do nich 64 organizacje związkowe działające w Poczcie Polskiej, w tym dwa reprezentatywne Związki Zawodowe.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Poczta Polska