"Podwójne połączenia telefoniczne". Ostrzeżenie przed oszustami

Z kraju

Spektakularne ataki hakerówTVN24 BiS
wideo 2/4

Oszuści znaleźli nowe metody oszukiwania osób starszych i wyłudzania od nich pieniędzy - ostrzega policja. Jedna z nich polega na podwójnym wykonaniu połączenia telefonicznego i powoływania się na stanowiska uznawane w społeczeństwie za zaufania publicznego.

Oprócz dobrze już znanych wszystkim metod "na wnuczka" czy "na policjanta" w ostatnim czasie oszuści wymyślili nowa metodę oszukiwania osób starszych.

W każdej metodzie cel oszustów jest jednak ten sam - tak zmanipulować osobę, by ta niczego nieświadoma przelała oszczędności na wskazany numer rachunku bankowego bądź osobiście przekazała znaczną kwotę pieniędzy nieznanej osobie.

Poczta Polska ostrzega

Jedna z nowych metod polega na podwójnym wykonaniu połączenia telefonicznego do osoby starszej i powołania się na stanowiska uznawane w społeczeństwie za stanowiska zaufania publicznego. Komunikat w tej sprawie zamieściła Poczta Polska.

"Najpierw osoba odbiera rzekomy telefon z poczty, gdzie informowana jest o przesyłce i poproszona o podanie wielu danych osobowych. Następnie dzwoni kolejny oszust podający się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji, który pyta, czy przed chwilą starsza osoba rozmawiała z pocztą" - czytamy.

Jak dodano, "następnie oszuści krzyczą na starsze osoby za podanie danych osobowych przez telefon oraz wmawiają rozmówcom, że przez tak nierozważne działanie jej oszczędności są zagrożone".

W celu ochrony swoich oszczędności polecają zrobić przelew oszczędności na wskazane "bezpieczne" konto.

Oszuści w ofensywie

Policja prosi o czujność i wielką ostrożność podczas rozmów telefonicznych z nieznanymi osobami.

Funkcjonariusze przypominają, że prawdziwi pracownicy służb nigdy nie proszą mieszkańców ani o udział w prowokacji, ani o pieniądze czy wrażliwe dane.

"Podwójne połączenia" to jednak nie jedyna z nowych metod, po którą sięgają oszuści. "Nie wpuszczajmy obcych do swoich mieszkań. Uwaga na fałszywych »siostrzeńców«, »wnuczków« i »kuzynów«, czy też zakupy po okazyjnej cenie. Do oszustów i złodziei działających takimi metodami dołączyły osoby proszące o pomoc, szklankę wody lub lekarstwo" - podano w komunikacie zamieszczonym na stronie Komendy Głównej Policji.

"Bądźmy rozsądni, zachowajmy rozwagę i codzienną ostrożność w przeciwnym wypadku możemy stracić dorobek całego życia" - dodano.

Zgodnie z informacjami policji, tylko w tym roku na przykład na terenie województwa lubuskiego oszuści wyłudzili 400 tys. zł, z czego udało się odzyskać 130 tys. zł.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock