"Polskie pendolino" rozpocznie wkrótce testy. Bydgoska Pesa zbudowała superszybki pociąg

Z kraju

Mat prasowePasażerowie w nowych pociągach Pesy będą mogli korzystać z Wi-Fi

Nazywają się Dart i pojadą 250 km/h. To nowe pociągi, które wyprodukowała bydgoska Pesa. Składy w przyszłym miesiącu przejdą testy. 20 takich pociągów zamówiło PKP Intercity.

PKP Intercity zamówiło pociągi już w maju zeszłego roku. Za 20 składów zapłaci ponad 1,3 mld złotych. Będą wyposażone m.in. w klimatyzację, ogrzewane fotele, gniazdka elektryczne, czy system wzmacniania sygnału telefonii komórkowej, w tym Wi-Fi, co pozwoli bez utrudnień prowadzić rozmowy telefoniczne oraz korzystać z mobilnego internetu.

Co w środku?

Co ciekawe składy będą również wyposażone w nowoczesne toalety, w których znajdą się przewijaki dla niemowląt. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji 352 miejsca, w tym 60 w pierwszej klasie. W pociągu znajdzie się też część gastronomiczna. Nowe pociągi ma wyróżniać nowoczesny design i aerodynamiczna linia. Na dachu znajdzie się specjalny falownik, który zwiększy komfort podróżnych obniżając poziom hałasu. Producent z Bydgoszczy zapewnia, że w pojazdach zastosowano technologiczne zapewniające “najwyższy stopień bezpieczeństwa zarówno podróżnych oraz obsługi”.

Gdzie pojadą?

Pociągi Pesy, które trafią do PKP Intercity mogą rozpędzić się do 250 km/h, ale obecnie najszybciej pojadą 160 km/h. Składy będą kursowały na trasach: Jelenia Góra – Wrocław – Łódź – Warszawa – Białystok/ Lublin oraz Białystok/ Lublin – Warszawa – Koluszki – Częstochowa – Katowice – Bielsko-Biała.

Tomasz Zaboklicki laureatem nagrody im. Jana Wejcherta w kategorii "Sukces"TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Mat prasowe