PO prosi prezydenta. Chce zawetowania "niesprawiedliwej, wykluczającej" ustawy 500 plus

Z kraju

tvn24PO prosi prezydenta. Chce zawetowania "niesprawiedliwej, wykluczającej" ustawy 500 plus

O zawetowanie ustawy ws. programu Rodzina 500 plus zwróciła się PO do prezydenta Andrzeja Dudy w piśmie, które jeszcze w piątek ma trafić do KPRP. Platforma oczekuje też, że Duda podejmie inicjatywę ws. objęcia 500 plus wszystkich polskich dzieci.

- Zgodnie z naszą wczorajszą zapowiedzią, dziś kierujemy pismo do pana prezydenta Andrzeja Dudy związane z przyjęciem tej niesprawiedliwej, wykluczającej 3 miliony dzieci z pomocy państwa ustawy 500 plus przez PiS - powiedział na piątkowej konferencji prasowej szef klubu PO Sławomir Neumann. Polityk przyznał, że ustawę musi jeszcze przyjąć Senat - który zajmie się nią na posiedzeniu rozpoczynającym się w piątek o godz.12.

Projekt PO

- Ale znamy też realia i wiemy, że Senat najprawdopodobniej bez poprawek przyjmie tę ustawę i jeszcze dzisiaj trafi ona na biurko pana prezydenta. Z doświadczenia wiemy, że pan prezydent dość szybko podpisuje różne ustawy, które dostaje od prezesa Kaczyńskiego, więc trochę wyprzedzająco piszemy pismo proszące pana prezydenta Andrzeja Dudę, aby powstrzymał się z podpisaniem tej ustawy, przekazał ją jeszcze raz do Sejmu - powiedział Neumann. PO chce, by Sejm "naprawił niesprawiedliwość", która - według polityków tej partii - znalazła się w ustawie wprowadzającej program Rodziny 500 plus. - Tak, aby nie wykluczać 3 milionów dzieci, 1,8 mln rodzin z pomocy państwa w programie 500 plus - zaznaczył szef klubu Platformy. PO zamierza też przekazać prezydentowi własny projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, który zakłada objęcie 500-złotowym dodatkiem wszystkich dzieci w Polsce. - Także pan prezydent Andrzej Duda wielokrotnie mówił o tym, że nie wolno dzielić Polaków, nie wolno dzielić dzieci, 500 złotych powinno być wsparciem na każde dziecko - powiedział Neumann.

Założenia ustawy

Niewykluczone, że jeszcze w piątek Senat zakończy prace nad uchwaloną w czwartek przez Sejm ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zakłada ona, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Program na ruszyć w kwietniu. W zeszłym tygodniu klub PO złożył w Sejmie własny projekt ustawy o świadczeniu z tytułu wychowania i kształcenia dzieci, w którym postuluje objęcie 500-złotowym świadczeniem wszystkie polskie dzieci.

Materiał "Faktów" TVN:

Autor: mb//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: