400 zł na kolejne dziecko. Chcą zmian w dodatku do wychowawczego

Z kraju

Rafalska: pieniądze na program Rodzina 500 plus są i będątvn24
wideo 2/4

Platforma Obywatelska chce większego wsparcia dla dużych rodzin. Proponuje uzależnić dodatek do urlopu wychowawczego od liczby dzieci. - Jeśli kobieta urodzi dwoje dzieci i ta dwójka dzieci jest pod jej opieką podczas urlopu wychowawczego, to wtedy dodatek nie wynosi 400 zł, tylko wynosi 800 zł - a więc zwiększa się o 400 zł na każde kolejne dziecko - zaproponowała PO.

- Do ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech, do Karty Dużej Rodziny, do 500 plus także, dokładamy jeszcze jeden projekt ustawy o świadczeniach rodzinnych - poinformowała na konferencji prasowej w Sejmie posłanka Magdalena Kochan (PO).

Zapowiedziała, że Platforma jeszcze w poniedziałek złoży projekt nowych przepisów w Sejmie.

Świadczenia rodzinne

Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz (PO) wyjaśniła, że projekt ustawy o świadczeniach rodzinnych przewiduje, żeby rodzicom, którzy przebywają na urlopach wychowawczych, a więc rezygnują z zatrudnienia, zwiększyć dodatek z tytułu wychowywania kolejnego dziecka. Dodatek ten otrzymują osoby uprawnione do zasiłku rodzinnego. Aby go uzyskać, dochód w rodzinie w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie może przekroczyć 674 zł. - Do tej pory było tak, że matka czy też ojciec z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym mieli dodatek w wysokości 400 zł - zaznaczyła posłanka Platformy.

Przypomniała, że w 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, w myśl którego ten dodatek powinien być uzależniony od liczby dzieci. W poprzedniej jeszcze kadencji Sejmu w 2015 roku przygotowano odpowiedni projekt ustawy.

- Projekt ten był procedowany, zbieraliśmy opinie z różnych resortów, trafił do komisji i we wrześniu 2015 r. było gotowe sprawozdanie. Niestety nie udało nam się go przeprowadzić w tamtej kadencji Sejmu. Dlatego w tej kadencji kończymy to, co w poprzedniej rozpoczęliśmy - zaznaczyła Okła-Drewnowicz.

Dodatek na dziecko

Podkreśliła, że PO zależy na tym, aby dodatek z tytułu wychowywania dziecka, był uzależniony od liczby dzieci. W myśl projektu, jeśli rodzic na urlopie wychowawczym zajmuje się większą liczbą dzieci, do sumy podstawowej dodatku, czyli 400 zł, dodaje się po 400 zł za każde dziecko.

- Jeśli kobieta urodzi dwoje dzieci i ta dwójka dzieci jest pod jej opieką podczas urlopu wychowawczego, to wtedy dodatek nie wynosi 400 zł, tylko wynosi 800 zł - a więc zwiększa się o 400 zł na każde kolejne dziecko - wyjaśniła posłanka. Okła-Drewnowicz zwróciła uwagę, że dzisiaj rodzice dochodzą swoich praw na drodze sądowej. Joanna Augustynowska (PO) mówiła, że "przez ostatnie pół roku patrzymy, jak PiS fasadowo pudruje naszą politykę prorodzinną". Jak dodała, PO chce, żeby świadczenie rodzinne było "pewnego rodzaju rekompensatą za utracone korzyści" wynikające z tego, że rodzice decydują się pójść na urlop wychowawczy.

Autor: ps/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: