Banki pod specjalnym nadzorem ws. "frankowiczów". "Będziemy patrzyli, co będzie wdrażane w życie"

Minister finansów Mateusz Szczurek po spotkaniu z Prezydentem Komorowskim
Minister finansów Mateusz Szczurek po spotkaniu z Prezydentem Komorowskim
TVN24 Biznes i Świat
TVN24 Biznes i ŚwiatMinister finansów Mateusz Szczurek po spotkaniu z Prezydentem Komorowskim

Rząd oraz niezależne instytucje, w tym KNF i UOKiK, będą dążyły, by obciążenia rat kredytów były dla Polaków jak najniższe - zapewnił w środę szef MF Mateusz Szczurek po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim. - Będziemy zachęcać banki do działań prokonsumenckich - powiedział Szczurek. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o to, by banki uwzględniały "frankowiczom" m.in. ujemne stopy procentowe.

Szczurek podkreślił, że rolą rządu nie jest zajmowanie się wszystkimi możliwymi ryzykami, w tym zmian kursu i ceny mieszkania. Nie jest też - jak dodał - możliwe "opodatkowanie wszystkich innych w celu ulżenia jednej grupie".

- Jednocześnie naszym zadaniem, któremu podołamy, są takie działania, które spowodują równowagę w stosunkach pomiędzy bankami a kredytobiorcami tak, aby ta dominująca pozycja uprzywilejowana banków nie miała miejsca i tak, aby wolna konkurencja spowodowała jak najniższe koszty obsługi długu w tym trudnym okresie, jaki mamy obecnie - zaznaczył.

Dodał, że rząd wraz z niezależnymi instytucjami, w tym z KNF i UOKiK, będzie dążył "wszystkimi metodami, które są w ich dyspozycji do tego, aby obciążenie ratami kredytu było dla Polaków jak najniższe".

Szczurek poinformował, że prezydent będzie wspierał wszystkie działania rządu by pomóc kredytobiorcom, którzy mają problem ze spłatą swojego zadłużenia.

- Zachęcamy banki do działań prokonsumenckich, przede wszystkim uwzględnianie ujemnych stóp procentowych, a także uwzględnianie ujemnych stóp dla klienta, jeżeli tak wskazywałaby formuła LIBOR plus marża - powiedział minister Szczurek. Dodatkowo wśród pomysłów jest bezkosztowe obniżenie marż, a także bezkosztowa wymiana walutowa w ramach obsługi, czy też przewalutowania.

- Z zadowoleniem przyjmujemy stanowisko Związku Banków Polskich, ale wraz z UOKiK-iem będziemy rozliczali banki, z tego co będą robiły. Będziemy patrzyli co będzie wdrażane w życie - dodał minister.

Będzie zwolnienie z opodatkowania?

Jak poinformował minister Szczurek, Ministerstwo Finansów już zaczęło pracę nad rozwiązaniem zwalniającym z opodatkowania umorzenie kredytu. Przypomnijmy, że dzisiaj jest to opodatkowane PIT-em. - Ma to na celu wsparcie klientów, a także banków w procesie restrukturyzacji kredytu - dodał Szczurek.

- Rząd wspiera wszystkie działania, które mają na celu ulżenie kredytobiorcom zarówno frankowym jak i złotowym.

Prezydent zadowolony

Podejmowane dotychczas działania dot. rozwiązania problemu kredytów we frankach szwajcarskich idą w dobrym kierunku - ocenił w środę prezydencki minister Olgierd Dziekoński po spotkaniu prezydenta Bronisława Komorowskiego z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem.

- Po dzisiejszym spotkaniu pana prezydenta Bronisława Komorowskiego z przewodniczącym Komitetu Stabilności Finansowej panem ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem można powiedzieć, że podejmowane dotychczas działania, intencje tych działań, dotyczące rozwiązania problemu kredytów we frankach szwajcarskich idą w dobrym kierunku - powiedział minister.

Według Olgierda Dziekońskiego z Kancelarii Prezydenta należy liczyć, że bank zastosują ujemną stopę procentową, która była deklarowana w stanowisku Związku Banków Polskich. Jak mówił potrzebne są rozwiązania systemowe, które umożliwią wzięcie wakacji kredytowych. Nie powinny one jednak być przeznaczone tylko osób posiadających kredyty we franku szwajcarskim, ale i w złotówce, które mają problemy ze spłatą.

- Z satysfakcją przyjęto stanowisko Związku Banków Polskich, oczekując że dostosują się do nich wszystkie banki i będą realizowały wszystkie zobowiązania w tym obniżenie spreadów do poziomu zbliżonego kursu NBP. Warto zauważyć, że niektóre banki już takie rozwiązania przyjęły - mówił.

Odnosząc się do propozycji wicepremiera Janusza Piechocińskiego, Dziekoński stwierdził, że mieszczą się w nurcie proponowanych rozwiązań, gdzie bank przyjął na siebie ryzyko stopy procentowej a klientem, który przyjął na siebie ryzyko kursu wymiany.

Podkreślił jednocześnie, że potrzebne są rozwiązania systemowe, które ułatwiłyby klientom uzyskiwanie wakacji kredytowych w sytuacji trudności spłacania w określonym okresie czasu kredytu. Zaznaczył, że te wakacje kredytowe i ułatwienia powinny dotyczyć "nie tylko tych kredytobiorców, którzy mają kredyty we frankach szwajcarskich, ale również innych kredytobiorców kredytów mieszkaniowych, którzy mają problemy wynikające z racji nagłego pogorszenia się ich sytuacji życiowej, a jednocześnie dotychczas regularnie spłacali te kredyty i są jednocześnie użytkownikami tych mieszkań, które są przedmiotem kredytu".

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w środę z ministrem finansów
Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w środę z ministrem finansówTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb,pp / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości