PO: PiS w audycie kłamał ws. górnictwa i frankowiczów

Z kraju

ShutterstockWedług Leszczyny Szałamacha kłamał mówiąc, że to rząd PO i PSL jest odpowiedzialny za brak ochrony prawnej dla frankowiczów

PiS w tzw. audycie kłamał zarzucając rządom PO zamiar likwidacji górnictwa i obarczając ją winą za niewdrożenie przepisów chroniących klientów banków biorących kredyty we frankach - ocenili we wtorek politycy Platformy.

Na konferencji prasowej politycy Platformy odnieśli się do wyników audytu w resortach z czasów rządów PO-PSL przedstawionych w Sejmie m.in. przez wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, ministra finansów Pawła Szałamachę i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

Brak dyrektywy

Izabela Leszczyna, b. wiceminister finansów, stwierdziła, że Szałamacha kłamał mówiąc, że to rząd PO i PSL jest odpowiedzialny za brak ochrony prawnej dla klientów banków decydujących się na kredyty we frankach szwajcarskich. Według niej taką ochronę mogłaby zagwarantować dyrektywa MiFID (ang. Markets in Financial Instruments Directive) w sprawie rynków instrumentów finansowych, która powinna była zostać wdrożona do października 2007 r. Leszczyna stwierdziła, że oznacza to, iż ten obowiązek został zaniedbany przez rząd PiS w kadencji 2005-2007. - PiS stracił dwa lata swoich rządów, nie wdrażając dyrektywy z 2004 r. - powiedziała posłanka PO. W jej ocenie kolejnym kłamstwem było zarzucenie Platformie, że nie podjęła systemowych działań ws. luki podatkowej. Według niej PO przeprowadziła konsolidację administracji podatkowej, oddzieliła "dobrego" od "złego" podatnika i skierowała kontrolę urzędów skarbowych z "małych" na "dużych" podatników; to doprowadziło do dziesięciokrotnego zwiększenia efektywności kontroli skarbowej.

"Perfidna manipulacja"

Z kolei wicepremier Morawiecki dokonał, zdaniem Leszczyny, manipulacji mówiąc o długu publicznym. Jak mówiła, Polska za rządów Platformy pozostawała w gronie krajów, które w latach kryzysu zadłużyły się najmniej. - Mówienie, że rząd PO zadłużył się bardziej niż to było konieczne, jest wierutnym kłamstwem i perfidną manipulacją - powiedziała posłanka PO. B. minister skarbu Andrzej Czerwiński mówił, że był zdumiony, gdy informacją przekazaną przez ministra Tchórzewskiego, "jakoby poprzedni rząd chciał zlikwidować górnictwo i sugestię, że jest to w interesie Gazpromu". Jak mówił Czerwiński, poprzedni rząd zainwestował 22 mld zł w górnictwo węgla kamiennego, doprowadził też do budowy nowych bloków węglowych w Jaworznie, Opolu i Kozienicach; przygotowany został także program dla Śląska mający na celu także rozszerzenie zbytu na węgiel.

"Audyt to z definicji niezależna ocena. Trudno tu mówić o niezależności"

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock