LOT uruchamia nowe połączenie do Kijowa

Z kraju

public domain | ArpingstonePLL LOT zacznie latać od lutego na centralne lotnisko Kijowa

PLL LOT od lutego 2017 r. uruchomi bezpośrednie połączenie na lotnisko Kijów -Żuliany - podał w czwartek rzecznik LOT Adrian Kubicki. Linia obecnie lata na podkijowskie lotnisko Boryspol. W sumie LOT zaoferuje 20 rejsów między Warszawą a Kijowem tygodniowo.

- LOT uruchomia bezpośrednie połączenie na centralne lotnisko Kijowa znajdujące się w dzielnicy Żuliany. Połączenie ruszy 26 lutego i będzie wykonywane najpierw sześć, a następnie siedem razy w tygodniu. Razem z połączeniami do Kijowa-Boryspol, które realizujemy dwa razy dziennie, będziemy oferować od przyszłego roku 20 rejsów między Warszawą a Kijowem każdego tygodnia - powiedział rzecznik i dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej PLL LOT Adrian Kubicki. Rejsy do kijowskiego lotniska Żuliany obsługiwane będą przez samolot Embraery 195, który na pokład może zabrać 112 pasażerów.

Wyjątek w Unii

- Lotnisko Żuliany uznawane jest za centralne lotnisko Kijowa. Jako jedyna linia lotnicza z Unii Europejskiej możemy zaoferować codzienne rejsy z tego portu do naszego hubu w Warszawie. Dzięki temu pasażerowie zaczynający swoją podróż na lotnisku Żuliany mają dostęp całej siatki ponad 60 połączeń LOT-u - powiedział Kubicki. Oprócz Kijowa i Charkowa, polski przewoźnik lata jeszcze do Odessy i Lwowa. Kubicki przypomina, że w marcu tego roku przewoźnik uruchomił połączenie do Charkowa, które - jak mówi - "szybko okazało się sukcesem". - Ukraina to jeden z najważniejszych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej polskiego przewoźnika. A ukraińscy pasażerowie potrzebują dostępu do hubu, który oferuje im bezpośrednie połączenia do głównych miast w Europie i na świecie, a Warszawa jest dziś największym hubem w Europie Środkowo-Wschodniej - tłumaczy.

Podróże przez Atlantyk

Jak podkreślił rzecznik PLL LOT, uruchomienie połączenia do Kijowa-Żuliany wpisuje się w strategię rentownego wzrostu, jaką LOT wdraża w życie od początku 2016 roku. - Zgodnie z jej założeniami, LOT planuje stać się przewoźnikiem pierwszego wyboru, nie tylko dla pasażerów podróżujących z Polski, ale również z innych krajów regionu. Od listopada zapoczątkowaliśmy współpracę z narodowym przewoźnikiem Estonii, rozpoczynając tym samym proces konsolidacji rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Uruchomienie piątego, bezpośredniego połączenia na Ukrainę to kolejny nasz krok umacniający naszą pozycję w tej części kontynentu - powiedział. Od 2017 LOT planuje dalszy rozwój połączeń – w kwietniu przewoźnik uruchomi bezpośrednie rejsy do nowych miast w USA – do Newark i Los Angeles zwiększając tym samym ofertę podróży za Atlantyk.

Rekordowy rok

PLL LOT przez pierwszych 11 miesięcy tego roku przewiózł 5 mln pasażerów. To rekord w historii linii. Przewoźnik w tym roku uruchomił 23 nowe połączenia, w tym do Tokio i Seulu. Spółka na koniec roku spodziewa się 150-200 mln zł z działalności podstawowej, czyli przewozie pasażerów. W nowej strategii do 2020 r. LOT ma m.in. przewieźć ponad 10 mln pasażerów rocznie 70 samolotami, w tym 16 dreamlinerami. Spółka chce zatrudnić ponad tysiąc członków personelu pokładowego. Planuje także rozwój połączeń do Ameryki Północnej i Azji. Linia ma być rentowna i mieć 25-proc. udział w polskim rynku, a do 2025 roku ponad 30-proc. Udziałowcami PLL LOT są: Skarb Państwa (99,82 proc. akcji), TFS Silesia (0,144 proc. akcji) oraz pracownicy (0,036 proc. akcji).

Ceny biletów lotniczych pod lupą:

Ceny biletów lotniczych pod lupą

Autor: PMB / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: public domain | Arpingstone