Nowe trasy z Polski. Przewoźnik zapowiada inauguracyjny rejs

Z kraju

Ryanair zapowiady zmiany i uruchomienie nowych tras (materiał z 14 marca 2019 roku)tvn24
wideo 2/6

Miami, Bejrut, Delhi, Warna i Korfu - to nowe bezpośrednie połączenia, które LOT uruchomi w tym roku z Warszawy. Najbliższy inauguracyjny rejs - na Florydę - ma się odbyć w sobotę 1 czerwca. Wcześniej nowe trasy zapowiadały także Ryanair i Wizz Air.

Połączenia z Warszawy do Miami, Warny, Bejrutu oraz na Korfu polski przewoźnik uruchomi w czerwcu, a od września - do Indii.

Po raz pierwszy pasażerowie LOT-u polecą z Warszawy do Miami w USA w sobotę 1 czerwca.

- Otwieramy to połączenie w odpowiedzi na potrzeby pasażerów, szczególnie z regionu Europy Środkowej. Co roku między Florydą a tą częścią naszego kontynentu podróżuje ponad pół miliona osób - powiedział dyrektor komunikacji korporacyjnej w Polskich Liniach Lotniczych LOT Adrian Kubicki.

Dodał, że Florydę zamieszkuje prawie pół miliona osób pochodzenia polskiego, a Miami jest - jak mówił - bramą do Ameryki Łacińskiej i ważnym węzłem cargo.

- Odwiedzana przez tysiące turystów Floryda, nazywana słonecznym stanem, przyciąga najsłynniejszymi na świecie plażami, wspaniałym klimatem i wieloma atrakcjami turystycznymi. Położone na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego Miami to także istotny port handlowy i jeden z największych portów lotniczych w USA - powiedział.

Nowe kierunki

Kolejnym nowym kierunkiem będzie Warna w Bułgarii. Rejsy z Warszawy mają ruszyć 9 czerwca br. Połączenie to zaplanowano na razie na sezon letni, czyli do 29 września. Rejsy będą się odbywały w niedziele. Zakładany czas podróży na trasie Warszawa-Warna to dwie godziny.

Również 9 czerwca ze stolicy Polski wyleci pierwszy samolot LOT-u na grecką wyspę Korfu; będzie to sezonowe połączenie, realizowane do 15 września. Rejsy będą odbywały się raz w tygodniu, a lot z Warszawy do Grecji potrwa nieco ponad dwie godziny.

Z kolei 14 czerwca LOT wystartuje do Bejrutu w Libanie. Będzie to powrót narodowego przewoźnika na tę trasę - ostatni raz latał tam pod koniec 2016 roku. Wznowione połączenie na tej trasie zostało na razie zaplanowane do 15 września br. To, czy to połączenie zostanie utrzymane także na zimę, będzie zależało od zainteresowania pasażerów i wyników przewozowych w okresie letnim.

Z kolei od 11 września największy polski przewoźnik uruchomi bezpośrednie rejsy z Warszawy do Delhi w Indiach, a od jesieni - z Warszawy do Kolombo na Sri Lance.

Nowe trasy Ryanaira

Wcześniej Ryanair ogłosił, że od najbliższego sezonu zimowego w bazie w Poznaniu znajdzie się drugi samolot i uruchomionych zostanie sześć nowych tras do: Budapesztu, Cork, Charkowa, Odessy, Paryża Beauvais oraz Sztokholmu Skavsta.

Irlandzki przewoźnik informował także o uruchomieniu nowej trasy na lato 2019 do Kawali w Grecji.

Połączenie zostanie uruchomione w lipcu i będzie realizowane do września w ramach rozszerzonej siatki połączeń na lato 2019.

Zapowiedzi Wizz Aira

Z kolei na początku maja węgierska linia lotnicza Wizz Air oficjalnie zainaugurowała swoją bazę na lotnisku w Krakowie. Zgodnie z planami stacjonuje tam jeden samolot Airbus A321, a drugi zostanie umieszczony 1 sierpnia, a dodatkowa trzecia taka sama maszyna dołączy do krakowskiej floty we wrześniu.

Pozwoli to na uruchomienie w tym roku 18 połączeń z Krakowa do: Londynu Luton, Kijowa, Nicei, Turku, Doncaster, Bari, Billund, Katani, Larnaki, Charkowa, Oslo, Kutaisi, Rzymu Fiumicino, Turynu, Tel Awiwu, Birmingham, Eindhoven oraz Keflaviku.

Od czerwca linie Qatar Airways wprowadzą większy samolot do obsługi trasy Warszawa-Katar. Airbus A350-900, zabierający na pokład 295 osób, będzie jedyną maszyną tego typu operującą z Polski.

Brytyjski przewoźnik EasyJet w okresie letnim będzie obsługiwał loty z Warszawy do: Genewy, Bazylei i Berlina. Z kolei portugalska linia TAP od 16 czerwca zwiększy liczbę połączeń z polskiej stolicy do Lizbony z siedmiu do dziewięciu tygodniowo.

Najwięksi przewoźnicy w Polsce

Jak wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, największym przewoźnikiem w Polsce - pod względem liczby przewiezionych pasażerów - jest Ryanair, który w ubiegłym roku w nadwiślańskich portach lotniczych obsłużył 11,6 miliona pasażerów.

Na drugim miejscu w tej kategorii znalazły się PLL LOT - 10,5 miliona pasażerów. Na trzecim miejscu sklasyfikowano węgierski Wizz Air - 8,7 miliona pasażerów. Za podium znalazła się zaś niemiecka Lufthansa - 2,3 miliona pasażerów.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock