Nie możesz spłacać kredytu? Państwo da ci 1,5 tys. zł miesięcznie

Z kraju

sxc.huKomisja Nadzoru Finansowego zaostrzyła zasady przyznawania kredytów hipotecznych

Osoby spłacające kredyty hipoteczne, które znalazły się w tarapatach finansowych, będą mogły ubiegać się o wsparcie w wysokości do 1,5 tys. zł miesięcznie; dofinansowanie byłoby wypłacane maksymalnie przez 18 miesięcy - przewiduje projekt ustawy, który PO ma złożyć w środę w Sejmie.

Poinformowały o tym podczas środowej konferencji prasowej wiceminister Izabela Leszczyna i przewodnicząca sejmowej komisji finansów, posłanka PO Krystyna Skowrońska.

Skowrońska wskazała, że projekt przewiduje, iż pomoc do 1,5 tys. zł przez maksymalnie 18 miesięcy otrzymywaliby kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny i znaleźli się w tarapatach finansowych; pomoc nie jest uzależniona od waluty, w jakiej kredyt ten został zaciągnięty.

Kto może?

Chodzi o osoby, które straciły pracę, są zadłużone, a wartość ich nieruchomości jest niższa niż wartość zaciągniętego kredytu. Dotyczyłoby to też osób, w przypadku których wysokość raty przekracza 60 proc. dochodów ich gospodarstwa domowego.

Dofinansowanie miałoby być udzielane na korzystnych warunkach - nie byłoby oprocentowane, jego zwrot następowałby dwa lata od zakończenia wypłacania pomocy i mogłoby być rozłożone na osiem lat.

Fundusz

Zgodnie z projektem, w BGK miałby zostać utworzony specjalny Fundusz Wsparcia Kredytobiorców o wartości 600 mln zł, z którego udzielane ma być wsparcie dla kredytobiorców. Zasilenie tego Funduszu miałoby spoczywać na bankach, udzielających kredytów hipotecznych, proporcjonalnie do wielkości ich portfela tego typu kredytów.

- Kalkulacji wysokości wpłat poszczególnych instytucji dokonamy na podstawie danych KNF. (...) Wartość funduszu to 600 mln zł - powiedziała Leszczyna.

- Gdyby jednak wszyscy kredytobiorcy mający problem ze spłaty kredytu potrzebowali pomocy, to koszt dla banków wzrósłby do 1 mld zł - dodała.

Wnioski o udzielenie wsparcia miałyby być zbierane do 31 grudnia 2018 r.

Premier Kopacz zapowiedziała w środę przywrócenie pierwotnych zapisów ustawy o frankowiczach:

Kopacz: pomoc tylko dla tych, którzy nie mogą spłacać kredytu TVN24 BiS

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu