Polski banknot z plastiku nagrodzony. Za wygląd i bezpieczeństwo

Z kraju

TVN24 BiŚ | NBPTak wygląda banknot „100. rocznica utworzenia Legionów Polskich”

Kolekcjonerski banknot upamiętniający 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich, który wyemitował Narodowy Bank Polski zdobył nagrodę "Regional Banknote of The Year" na European High Security Printing w Budapeszcie. Polski banknot został doceniony za wyrafinowane wykończenie wizualne oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

Banknot "100. rocznica utworzenia Legionów Polskich" ma nominał 20 zł i jest szóstym banknotem kolekcjonerskim wyemitowanym przez NBP. Na jego przedniej stronie znajduje się wizerunek Marszałka Józefa Piłsudskiego, a na odwrotnej – orzełek legionów i odznaki I Brygady Legionów Polskich, a także Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari nadanego Marszałkowi. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle precyzyjnie wykonany hologram z wizerunkiem Belwederu umieszczony w przezroczystym polu banknotu.

Z plastiku

Nagrodzony banknot jest wykonany z polimeru, który jest obecnie używane w kilkudziesięciu krajach świata – do grupy tej dołączyły ostatnio m.in. Kanada.Coraz większa popularność wykorzystania podłoża polimerowego do produkcji banknotów wynika m.in. z wysokiej odporności na wilgoć oraz zniszczenia mechaniczne.

Dla kolekcjonerów

Banknot można kupić od 5 sierpnia 2014 r. w oddziałach okręgowych NBP, w sklepie internetowym Kolekcjoner, a także u dystrybutorów NBP. Został on wyprodukowany na zlecenie NBP przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, a jego cena emisyjna wynosi 60 zł.

Wizerunek banknotu został przygotowany przez Andrzeja Heidricha na podstawie projektu banknotu o nominale 5 000 000 zł jego autorstwa, przygotowanego w pierwszej połowie lat 90. Ze względu na denominację rozpoczętą 1 stycznia 1995 r. banknot ostatecznie nie wszedł jednak do obiegu. Dzięki połączeniu klasycznej szaty graficznej z nowoczesnym podłożem – polimerem – najnowszy banknot kolekcjonerski NBP jest wyjątkowy. Autorem rytu jest Krystian Michalczuk.

Awers banknotu „100. rocznica utworzenia Legionów Polskich” NBP
Rewers banknotu „100. rocznica utworzenia Legionów Polskich” NBP

Kogo upamiętnia?

Formacja, którą upamiętnia najnowszy banknot kolekcjonerski NBP, została powołana 16 sierpnia 1914 r. w monarchii austro-węgierskiej, a początek dała jej I Kompania Kadrowa założona 3 sierpnia z inicjatywy Józefa Piłsudskiego.

– W czasie swego największego rozwoju w 1915 r. Legiony liczyły około 12 tysięcy żołnierzy i oficerów, uformowanych w trzy brygady. Walczyły one w latach 1914–1916 na froncie austriacko-rosyjskim, staczając kilka bitew, które przeszły do historii jako dowód odwagi i siły uczuć niepodległościowych. Legiony Polskie, mimo rozwiązania w 1917 r., pozostały obecne w świadomości narodowej – wyjaśnia prof. Andrzej Chojnowski, konsultant merytoryczny.

Jak rozpoznać fałszywe banknoty?TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl