Plan Morawieckiego. Oto pięć plusów i minusów

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatPlan Morawieckiego. Plusy i minusy

Kompleksowe ujęcie kwestii związanych z polityką gospodarczą Polski to największy plus tzw. planu Morawieckiego - uważa dziennikarz TVN24 Biznes i Świat Paweł Blajer. Wśród największych minusów wymienia m.in. zbyt ogólne zapowiedzi ułatwień dla przedsiębiorców.

We wtorek rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" przygotowanego przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Wskazano w nim nowe kierunki działań państwa i nowe impulsy, które mają zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój w przyszłości. Zgodnie z programem odpowiedzialny rozwój ma się opierać na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej, zrównoważonym rozwoju społecznym i regionalnym.

Paweł Blajer wskazuje na plusy i minusy "planu Morawieckiego".

Plusy:

1. Kompleksowe ujęcie. W przeciwieństwie do poprzednich planów, plan Morawieckiego zawiera kompleksowe ujęcie wszystkich kwestii związanych z polityką gospodarczą. Nie ma tutaj mowy wyłącznie o tym, jak mają być podatki, ale są też kwestie dotyczące polityki społecznej. 2. Szybsze wykorzystanie funduszy europejskich. Będzie mniej biurokracji. Chodzi o to, że nabory wniosków, które otwierają drogę do skorzystania z europejskich pieniędzy, maja być przeprowadzane szybciej. Ci, który w poprzednich latach starali się o te pieniądze pamiętają, że czasami na datę, kiedy ten nabór będzie ogłoszony, czekało się bardzo długo. 3. Wsparcie inwestorów zagranicznych. Żaden inwestor zagraniczny nie będzie miał kłopotów, aby znaleźć instytucje, która pomoże mu w zorganozowaniu całego procesu ulokowania swojego biznesu w Polsce. 4. Wzmocniona e-adminstracja, czyli mniej kolejek w urzędach, a więcej załatwiania spraw przez internet. 5. Pomysł na nowy rodzaj spółki dla tych, którzy planują rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Minusy:

1. Za szczegółowe plany branżowe. To sprowadza się do tego, że ktoś w Polsce - minister rozwoju, urzędnicy czy gigantyczna agencja - będzie musiał realizować bardzo szczegółowy plan gospodarczy. Może nawet się zajmować każdą umową związaną np. z budową nowego dronu czy zleceniem patentu. 2. Ogólne zapowiedzi ułatwień. 3. Brak kwestii pracy i zatrudnienia. 4. Wsparcie start-up przez państwo. Plan jest taki, aby resort rozwoju stworzył gigantyczny fundusz, który ma sprawić, że każdy kto chce zainwestować w rozwój własny pomysł będzie miał wsparcie państwa. Wsparcie start-upów odbywa się przez minimalizowanie roli państwa. 5. Połączenie urzędów. Może część z tych urzędów trzeba po prostu zlikwidować, a nie przenosić do jednego miejsca. Będzie to na pewno długo trwało i może spowodować, ze w tym okresie te urzędy nie będą efektywnie funkcjonowały.

ZOBACZ PLAN ROZWOJU GOSPODARCZEGO POLSKI

Autor: tol/gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: