Szybciej na Mazury i Podlasie. Finiszuje budowa setek kilometrów dróg

Z kraju

GDDiKNa wszystkich warmińsko-mazurskich odcinkach trasy S7 trwają roboty konstrukcyjne

W tym roku planowane jest oddanie do ruchu ponad 390 km nowych dróg, w tym odcinki tras S3, S5, S7 i S8 oraz kilku obwodnic - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jeszcze przed wakacjami ma zakończyć się budowa trasy ekspresowej w województwie warmińsko-mazurskim. W kolejnych dwóch latach te drogi oraz trasa S17 będą niemal w całości już gotowe do użytku.

Obecnie prace projektowe i budowlane toczą się na ponad 1300 km odcinków nowych dróg. Na zadania o długości ponad 700 km prowadzone są postępowania na wybór wykonawców.

Nowe drogi w 2017 r.

Na wszystkich warmińsko-mazurskich odcinkach trasy S7 trwają roboty konstrukcyjne. Odcinek Nidzica - granica województwa mazowieckiego ma być gotowy jeszcze w przed wakacjami. Odcinek Olsztynek - Ostróda ma być przekazany do końca tego roku i tym samym cala droga ekspresowa S7 w województwie warmińsko-mazurskim będzie już gotowa.

Z kolei na budowie S51 Olsztyn - Olsztynek kontynuowane są m.in. prace na najdłuższym obiekcie mostowym na tej inwestycji - estakadzie nad doliną Pasłęki. Oddanie trasy planowane jest na koniec 2017 r.

cc1343ca-348d-49aa-b2ce-e5834c1b0ace.png

Toczące się prace na budowie S7 od Radomia do granicy województwa pozwolą zakończyć roboty w II kwartale 2017 r. Obecnie zaawansowanie prac na tym odcinku to około 90 procent - informuje GDDKiA.

Na trasie S8 w województwie podlaskim oddane zostanie ponad 29 km nowych dróg w tym roku.

Jak informuje GDDKiA realizowane jest też połączenie zespołu portów Szczecin-Świnoujście z południową granicą Polski. Jeszcze w 2017 r. oddane do ruchu mają zostać drugie nitki S3 na wysokości Gorzowa Wielkopolskiego i na trasie od Sulechowa do Zielonej Góry.

Inwestycje na południu

Na południu Polski ruszyły też prace budowlane przy realizacji obwodnicy Kłodzka wraz z łącznikiem w ciągu dróg krajowych 33 i 46. Realizowane są prace drogowe oraz na wszystkich obiektach mostowych. Dzięki temu planowane jest oddanie do ruchu łącznika pod koniec jesieni 2017 r., a całości w okolicach połowy 2018 r.

Na wschód od Kłodzka realizowana jest obwodnica Nysy w ciągu dróg krajowych 41 i 46. Obecnie prowadzone są prace na obiektach mostowych: szalowanie, zbrojenie, betonowanie. Planowane jest, że kierowcy będą mogli korzystać z tras przed końcem 2017 r.

Finiszuje też budowa obwodnicy Wielunia w ciągu drogi krajowej nr 74j. Trwają prace związane z oznakowaniem nowej trasy oraz porządkowaniem terenu. Kontraktowy termin oddania do użytku przypada na początek kwietnia.

Intensywne prace toczą się także na budowie drogi ekspresowej S5 Poznań-Wrocław, której kolejne odcinki będą sukcesywnie oddawane do ruchu w latach 2017–2019.

Szybciej do Zakopanego

Jednym z przykładów jest budowa nowej zakopianki, czyli drogi ekspresowej S7 pomiędzy Lubniem i Rabką Zdrojem. Trwa tu drążenie ponad 2 km tunelu pod górą Mały Luboń pomiędzy Naprawą a Skomielną Białą. Odbywa się ono metodą górniczą ADECO RS, stosowaną po raz pierwszy w Polsce. Wybór tej metody podyktowany był skomplikowaną budową geologiczną występującą na tym terenie.

- Dla wszystkich użytkowników zakopianki to zapowiedź wyraźnego skrócenia czasu przejazdu i wyższego poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu podróży z Krakowa na południe Polski - powiedział podczas wizyty w województwie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Na pozostałych odcinkach S7 od Lubnia do Rabki Zdroju trwają prace ziemne przy wykopach i zakładaniu gwoździ gruntowych na skarpach (w celu zabezpieczenia zboczy skarp), deskowanie, zbrojenie i betonowanie obiektów mostowych. Betonowane są fundamenty i podpory. W tym sezonie zimowym żaden z wykonawców nie ogłosił przerwy w pracach, co oznacza, że pracowali przez cały ten okres. GDDKiA informuje, że prace na S7 od węzła Rybitwy do węzła Igołomska w Krakowie zostaną ukończone pod koniec lipca 2017 r. Odcinek ma 4,5 km długości, z najdłuższym mostem w Małopolsce nad Wisłą. W ramach inwestycji przebudowane będzie także 1,5 km drogi krajowej nr 79 (ulica Igołomska) do parametrów drogi dwujezdniowej.

Inne prace

Intensywne prace prowadzone są na innych budowach w całym kraju. Realizowane są połączenia Szczecina z Legnicą i Bolkowem w ciągu S3, Wrocławia z Poznaniem poprzez trasę S5 i A1. Nowe fragmenty S7 z Gdańska przez Warszawę do Krakowa oraz S8 i S17, czyli połączenia między stolicą a Białymstokiem i Lublinem.

Wiceminister o systemie poboru opłat na drogach:

Wiceminister o systemie poboru opłat na drogachTVN24 BiS

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: GDDiK