Flirty, Darty i remonty. Zobacz nowy rozkład jazdy pociągów

Z kraju

PKP IntercityOd 13 marca 2016 roku zacznie obowiązywać zmieniony rozkład jazdy pociągów

Największy polski przewoźnik wypuszcza na trasy nowe pociągi oraz dokonuje korekty w rozkładzie. Od 13 marca 2016 roku zacznie obowiązywać zmieniony plan kursowania pociągów.

Wraz z korektą rozkładu, w ofercie PKP Intercity pojawią się nowe pociągi. Przewoźnik uruchomi składy m.in. w kierunku stolicy dla mieszkańców Łowicza, Sochaczewa, Włocławka, Torunia i Bydgoszczy. Pod koniec kwietnia na trasie łączącej Kraków ze Szczecinem pojawią się także jednostki Flirt3.

Wszystkie Darty

Już w pierwszych dniach obowiązywania marcowej korekty rozkładu jazdy, przewoźnik dysponować będzie wszystkimi 20 pojazdami PesaDART.

Z nowoczesnych pociągów skorzystają osoby podróżujące z Białegostoku do Warszawy oraz z Lublina przez Warszawę do Częstochowy. PesaDART zapewni również dodatkowe, wieczorne połączenie ze stolicy do Żyrardowa, Skierniewic, Łodzi oraz dalej, do Pabianic, Zduńskiej Woli, Sieradza, Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego. Pod koniec kwietnia przewoźnik uruchomi nowe połączenie Jeleniej Góry z Łodzią.

W ramach korekty PKP Intercity zmieni również godziny odjazdów i przyjazdów wybranych pociągów. Czas podróży będzie uwzględniał prowadzone prace remontowe czy konieczne prace manewrowe. Zmienią się godziny kursowania pociągów IC Mehoffer relacji Przemyśl-Zielona Góra/Jelenia Góra czy TLK Aurora relacji Gdynia-Wrocław.

Kolejne modernizacje

Korekta rozkładu jazdy uwzględni także prowadzone prace na torach i stacjach.

Jak wskazuje przewoźnik, to dzięki nim za kilka i kilkanaście miesięcy pasażerowie odczują pozytywne zmiany w postaci krótszych i bardziej komfortowych podróży na liniach Wrocław-Poznań, Kraków-Rzeszów, Warszawa-Białystok, Warszawa-Radom czy Wrocław-Jelenia Góra. Zarządca infrastruktury poprawia również stan ważnej dla przewozu towarów Nadodrzanki, łączącej Świnoujście z Dolnym Śląskiem.

Zarządca infrastruktury realizuje również prace inwestycyjne w obrębie stacji kolejowych.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują m.in. przystanki Jelenia Góra i Zielona Góra, Poznań Główny, Tarnów, Ropczyce, Sędziszów Małopolski, Przeworsk i Jarosław. Powstaje również nowy trzypoziomowy dworzec Łódź Fabryczna, który będzie kluczowym elementem Nowego Centrum Łodzi. Wszystkie przebudowywane stacje zyskują też tak oczekiwaną dostępność dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych.

Czasowe zmiany

Trwająca przebudowa linii kolejowych w Krakowie zapewni krótsze podróże do Zakopanego i lepszą ofertę kolei w aglomeracji krakowskiej.

Zmiany w organizacji ruchu drogowego i kolejowego są ograniczone do minimum, ale zakres robót spowoduje czasowe ograniczenie w kursowaniu pociągów. Na czas prac składy PKP Intercity do Zakopanego kierowane będą do stacji Kraków Główny, a podróżni udający się do stolicy Tatr skorzystają z autobusowej komunikacji zastępczej.

Wprowadzana w marcu korekta uwzględni również budowę tuneli Trasy Świętokrzyskiej w Warszawie. W związku z inwestycją czasowo zmieniona zostanie organizacja ruchu dla pociągów kursujących z/do stolicy z północy i wschodu Polski.

Od 26 maja do 11 czerwca zostanie wstrzymany ruch pociągów na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Praga. Dla pociągów kategorii Express InterCity Premium, Express InterCity kursujących do/z Gdyni oraz pociągów TLK Kormoran, TLK Mars, TLK Polaris i IC Ondraszek czas przejazdu przez Warszawę zostanie czasowo wydłużony.

Pozostałe składy kategorii TLK oraz IC jadące w/z kierunku Białegostoku/Olsztyna/Gdyni kursować będą przez stację Warszawa Gdańska, z pominięciem stacji: Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia.

Dart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt PesyPKP Intercity

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP Intercity