Remonty i nowe trasy. Sprawdź, co zmienia PKP

Z kraju

PKP IntercityW niedzielę weszła w życie korekta rozkładu jazdy PKP

W niedzielę 4 września weszła w życie korekta rozkładu jazdy PKP. Częściej pojedziemy ze stolicy do Łodzi, na utrudnienia muszą się za to przygotować podróżujący m.in. do Bydgoszczy, Olsztyna, Wrocławia czy Wisły. Tanio będzie można pojechać do Grodna na Białorusi.

Od niedzieli zwiększyła się bowiem z dwóch do czterech liczba weekendowych par pociągów kursujących na trasie Warszawa-Łódź. Połączenia obsługują nowoczesne pociągi "Flirt", które pokonują tę trasę szybciej niż składy PKP Intercity. Czas przejazdu z Dworca Centralnego do stacji Łódź Widzew wynosi 62 minuty.

Skrócone połączenie

Natomiast na trasie Kraków-Warszawa-Kraków uruchomiono pociąg EIC SAWA, który pojedzie zamiast popołudniowego pociągu EIP z Krakowa (nr 3103) oraz wieczornego z Warszawy (nr 1302). Pociąg będzie kursował do 15 października.

Od 3 września zawieszono kursowanie weekendowego pociągu TLK Polaris (Warszawa-Kołobrzeg-Warszawa). W zamian pasażerowie będą mogli skorzystać z nocnego pociągu TLK Mars relacji Kołobrzeg-Kraków oraz dwóch dziennych połączeń PKP Intercity: ekonomicznego TLK Słowiniec oraz składu obsługiwanego jednostką Pendolino.

Ponadto, od 5 września, zostaną ograniczone terminy kursowania pociągu EIC Sedina. Skład z Warszawy do Szczecina pojedzie w piątki oraz w niedziele, natomiast w drugim kierunku w soboty i w poniedziałki. W pozostałe dni pociąg będzie miał skróconą relację do Poznania.

Trasa na Poznań

W rozkładzie ujęto także zmiany w kursowaniu pociągów regionalnych i InterCity na trasie Poznań Wschód-Trzemeszno. W celu poprawy parametrów linii od 10 września do 15 października PLK rozpoczną się tam prace, które wymagają robót torowych.

Jak jednak czytamy w komunikacie przewoźnika, dzięki przedsięwzięciu spółki docelowo skróci się podróż, a na 10 stacjach i przystankach podniesie się komfort obsługi podróżnych. Rozkład jazdy zawiera też zmiany kursów pociągów na trasie Wrocław-Poznań. Linia zapewnia coraz krótsze podróże dzięki dostosowywaniu trasy do prędkości 160 km/h.

W związku pracami prowadzonymi na torach w województwie wielkopolskim kilka pociągów PKP Intercity na odcinakach: Gniezno-Poznań Gł, Poznań Gł.-Swarzędz oraz Wrocław-Poznań pojedzie zmienioną trasą. Czas podróży wydłuży się średnio o około 10-20 minut.

Okrężnie do Bydgoszczy

Od początku korekty pociągi PKP Intercity: IC Doker, IC Chemik oraz IC Stoczniowiec jadą na odcinku Kutno-Bydgoszcz drogą okrężną przez Zamków i Inowrocław. Nie zatrzymają się one na stacjach we Włocławku, Aleksandrowie Kujawskim, Toruniu Gł., Solcu Kujawskim, Bydgoszczy Wschód oraz Bydgoszczy Leśnej.

Jak zapewnia jednak przewoźnik, pociągi te będą natomiast skomunikowane w Kutnie z innymi składami PKP Intercity, co umożliwi przesiadkę i dojazd do pomijanych miejscowości. Zmiany w kursowaniu składów wynikają z modernizacji linii na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Nowe połączenie zyskali natomiast mieszkańcy Tczewa. Od wejścia w życie wrześniowej korekty postój w tym mieście będzie miał pociąg Express InterCity Premium nr 4504/5 relacji Gliwice-Gdynia.

Remonty torów

W niedzielę rozpoczął się także kolejny etap remontu trasy z Częstochowy do Koluszek. W związku z tym zawieszone zostanie kursowanie dwóch pociągów w kierunku Wrocławia: IC Fredro oraz IC Górnik. Pociągi EIP oraz EIC relacji Warszawa-Wrocław/Jelenia Góra-Warszawa nadal będą obsługiwać Częstochowę, zmieni się tylko miejsce postoju. Składy zatrzymają się na stacji Częstochowa Stradom, a nie na stacji Częstochowa Główna.

Dobrą informacją dla Dolnoślązaków jest to, że nie muszą przesiadać się do autobusów na odcinku Strzelin-Kamieniec Ząbkowicki. Popularna trasa z Wrocławia do Kłodzka i Międzylesia będzie w pełni obsługiwana pociągami.

Inaczej niż pasażerowie korzystający z połączenia z Warszawy do Wisły. Z powodu remontu torów od niedzieli w Bielsku trzeba się przesiadać do zastępczego autobusu.

Most kolejowy w Olsztynie

Zmiany czekają także podróżujących na północ Polski. Od września remontowany będzie most kolejowy w Olsztynie. Pociągi z Warszawy pojadą do Olsztyna przez Iławę z dodatkowymi postojami na stacji Iława Główna i Ostróda.

Składy nie zatrzymają się na stacjach: Nidzica, Olsztynek oraz Olsztyn Zachód. Dla pasażerów, którzy chcą dojechać do/z tych stacji od Działdowa, zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Na odcinku Działdowo-Olsztyn, zmieni się również rozkład dla pociągów regionalnych.

W związku z pracami konserwacyjnymi na odcinku Wejherowo-Lębork w dniach 5-9 oraz 13-15 września zamiast trzech pociągów PKP Intercity (TLK Słowiniec, TLK Gryf oraz TLK Żuławy) zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Promocje do Grodna

Od 4 września br. codzienny pociąg TLK Hańcza z Krakowa do Białegostoku będzie miał wydłużoną relację do Grodna. Pomiędzy Białymstokiem a Grodnem pociąg zatrzyma się jeszcze w Kuźnicy Białostockiej. Skład będzie wyruszał ze stolicy Małopolski o godz. 04:46 i docierał do Grodna o godz. 14:22 (czasu lokalnego). W drogę powrotną będzie wyjeżdżał o godz. 15:32 (czasu lokalnego), aby dotrzeć do celu o godz. 23:04. Podróż na całej trasie wyniesie ok. 8,5 godz. - czytamy w komunikacie PKP Intercity.

Bilety w promocji z Krakowa do Grodna kosztują 21,40 euro, z Warszawy 15,70 euro a z Białegostoku 7,50 euro. Dzieci do 4. roku życia podróżują bezpłatne, natomiast te, które nie ukończyły 12 lat, otrzymują 50 proc. ulgę.

Dodatkowo, wyłącznie w relacji Kuźnica Białostocka-Grodno lub odwrotnej, podróżni posiadający Kartę Polaka mogą nabyć bilet w specjalnej cenie. Zryczałtowana opłata za przejazd w jedną stronę wynosi 4 euro. Bilety w ramach ofert specjalnych są dostępne wyłącznie w kasach biletowych.

Zobacz materiał pokazujący jazdy testowe darta:

Dart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt PesyPKP Intercity

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP Intercity