Darty, Flirty i remonty. W niedzielę wchodzi nowy rozkład jazdy

Z kraju

PKP IntercityDart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt Pesy

Na kolei zmiany: pojawiają się nowe pociągi i godziny kursowania. Już w najbliższą niedzielę wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy pociągów.

Wraz z korektą rozkładu, w ofercie PKP Intercity pojawią się nowe pociągi. Przewoźnik uruchomi składy m.in. w kierunku stolicy dla mieszkańców Łowicza, Sochaczewa, Włocławka, Torunia i Bydgoszczy. Pod koniec kwietnia na trasie łączącej Kraków ze Szczecinem pojawią się także Flirty.

Wszystkie Darty

Wraz z wejściem w życie marcowej korekty rozkładu jazdy, przewoźnik dysponować będzie wszystkimi 20 pojazdami PesaDART. Z nowoczesnych pociągów skorzystają osoby podróżujące z Białegostoku do Warszawy oraz z Lublina przez Warszawę do Częstochowy.

PesaDART zapewni również dodatkowe, wieczorne połączenie ze stolicy do Żyrardowa, Skierniewic, Łodzi oraz dalej do Pabianic, Zduńskiej Woli, Sieradza, Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego. Pod koniec kwietnia przewoźnik uruchomi nowe połączenie Jeleniej Góry z Łodzią.

W ramach korekty, PKP Intercity zmieni również godziny odjazdów i przyjazdów wybranych pociągów. Czas podróży będzie uwzględniał prowadzone prace remontowe czy konieczne prace manewrowe. Zmienią się godziny kursowania pociągów IC Mehoffer relacji Przemyśl-Zielona Góra/Jelenia Góra czy TLK Aurora relacji Gdynia-Wrocław.

Kolejne modernizacje

Korekta rozkładu jazdy uwzględni intensywnie prowadzone prace na torach i stacjach. To dzięki nim za kilka i kilkanaście miesięcy pasażerowie, według zapewnień przewoźnika, mają odczuć pozytywne zmiany w postaci krótszych i bardziej komfortowych podróży na liniach Wrocław-Poznań, Kraków-Rzeszów, Warszawa-Białystok, Warszawa-Radom czy Wrocław-Jelenia Góra.

Zarządca infrastruktury poprawia również stan ważnej dla przewozu towarów Nadodrzanki, łączącej Świnoujście z Dolnym Śląskiem. Realizowane są również prace inwestycyjne w obrębie stacji kolejowych.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują m.in. przystanki Jelenia Góra i Zielona Góra, Poznań Główny, Tarnów, Ropczyce, Sędziszów Małopolski, Przeworsk i Jarosław. Powstaje również nowy trzypoziomowy dworzec Łódź Fabryczna, który będzie kluczowym elementem Nowego Centrum Łodzi. Wszystkie przebudowywane stacje zyskują też tak oczekiwaną dostępność dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych.

Czasowe zmiany w kursowaniu pociągów

Trwa także przebudowa linii kolejowych w Krakowie zapewni krótsze podróże do Zakopanego i lepszą ofertę kolei w aglomeracji krakowskiej. Według zapewnień przewoźnika, zmiany w organizacji ruchu drogowego i kolejowego są ograniczone do minimum, ale zakres robót spowoduje czasowe ograniczenie w kursowaniu pociągów.

Na czas prac, składy PKP Intercity do Zakopanego kierowane będą do stacji Kraków Główny, a podróżni udający się do stolicy Tatr skorzystają z autobusowej komunikacji zastępczej.

Wprowadzana w marcu korekta uwzględni również budowę tuneli Trasy Świętokrzyskiej w Warszawie. W związku z inwestycją czasowo zmieniona zostanie organizacja ruchu dla pociągów kursujących z/do stolicy z północy i wschodu Polski.

Od 26 maja do 11 czerwca zostanie wstrzymany ruch pociągów na odcinku Warszawa Wschodnia-Warszawa Praga. Dla pociągów kategorii Express InterCity Premium, Express InterCity kursujących do/z Gdyni oraz pociągów TLK Kormoran, TLK Mars, TLK Polaris i IC Ondraszek czas przejazdu przez Warszawę zostanie czasowo wydłużony. Pozostałe składy kategorii TLK oraz IC jadące w/z kierunku Białegostoku/Olsztyna/Gdyni kursować będą przez stację Warszawa Gdańska, z pominięciem stacji: Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia.

Darmowe przejażdżki

Dodatkowo, z okazji wprowadzenia do rozkładu jazdy nowych pociągów PesaDart, PKP Intercity zaprasza na imprezę, podczas której zaprezentuje pociągu, będzie można również bezpłatnie przejechać się nim na odcinku Białystok-Czarna Białostocka-Białystok. Wydarzenie będzie miało miejsce w niedzielę 13 marca w godz 11:00-16:00 na Dworcu Kolejowym w Białymstoku, a darmowe przejazdy pociągami odbędą się w godzinach: 12:00; 13:00 oraz 14:13.

Na pokładzie pociągu Dart podczas darmowych przejazdów, dla pasażerów zostaną przygotowane liczne konkursy i słodkie niespodzianki.

Autor: mb//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP Intercity | Piotr Jurewicz