Pociągiem dojedziesz na spotkanie z papieżem. 700 dodatkowych składów

Z kraju

PKP IntercityPKP: w czasie ŚDM 700 dodatkowych pociągów

Około 700 dodatkowych pociągów dedykowanych pielgrzymom zostanie uruchomionych przez Grupę PKP oraz przewoźników samorządowych w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Kolej na potrzeby wydarzenie specjalnie oznakuje dworce i wzmocni środki bezpieczeństwa.

W środę w krakowskim Pałacu Arcybiskupów przedstawiciele Grupy PKP oraz Archidiecezji Krakowskiej podpisali umowę o współpracy. Zgodnie z nią Grupa PKP została oficjalnym partnerem Światowych Dni Młodzieży. - Kolej jest przygotowana do przewiezienia w czasie ŚDM pielgrzymów z całego świata - zadeklarowali prezesi PKP SA Mirosław Pawłowski oraz PKP Intercity Marek Chraniuk.

Więcej pociągów

Jak podkreślił Pawłowski, w okresie ŚDM liczba pociągów na polskich torach zwiększy się dwu-czterokrotnie. Według szacunków PKP PLK w tym czasie wyjedzie około 700 dodatkowych składów należących do spółek z Grupy PKP oraz przewoźników samorządowych.

Największy ruch, czterokrotnie większy od normalnego, spodziewany jest na pomiędzy Krakowem i Katowicami – liczba składów zwiększy się z 56 do 214 dziennie. Na trasę z Warszawy do Krakowa będzie mogło wyjechać 171 pociągów na dobę – o 71 więcej niż obecnie, a na trasie Rzeszów – Kraków liczbę składów można zwiększyć z obecnych 49 do 150 dziennie. To oznacza, że tylko na tych trzech relacjach, będzie mogło podróżować pociągami blisko 500 tysięcy osób dziennie.

Korekta rozkładu

W związku ze ŚDM opracowywana jest specjalna korekta rozkładu jazdy, która zostanie wprowadzona 1 lipca. W tym czasie bezpośrednie połączenie kolejowe z Krakowem będą miały wszystkie diecezje w Polsce.

Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity poinformował, że przewoźnik przygotował dla pielgrzymów specjalną ofertę - „Bilet ŚDM Kraków 2016”. Dzięki niemu podróżny płacąc raz (149 zł), będzie mógł trzy razy skorzystać z przejazdu pociągiem Twoich Linii Kolejowych (TLK) lub InterCity (IC), w dowolnej relacji czy na dowolnej długości trasy.

Karnet będzie obowiązywał od 16 lipca do 15 sierpnia 2016 roku. - Światowe Dni Młodzieży to dla nas najważniejszy projekt nadchodzących miesięcy. Szacujemy, że na pokładach pociągów PKP Intercity będzie podróżowało ponad 100 tys. pielgrzymów z całego świata - ocenił prezes.

Gdzie dojedziesz?

Według zapowiedzi kolejarzy większość pociągów dojeżdżać będzie na dworzec Kraków Główny PKP, ale dla niektórych składów stacją końcową będą inne mniejsze krakowskie dworce i przystanki.

Na dworcach kolejowych pojawią się specjalne oznakowania, a pomocą podróżnym będą służyć mobilni informatorzy. Od 20 lipca do 7 sierpnia na 56 stacjach wygłaszane będą komunikaty w językach polskim i angielskim. Podniesiony zostanie komfort i bezpieczeństwo na 60 stacjach i przystankach, które będą obsługiwały podróżnych podczas ŚDM. Prace budowlane trwają m.in. na stacjach Częstochowa Osobowa i Częstochowa Stradom. PKP S.A. udostępni też stary budynek dawnego dworca Kraków Główny na potrzeby centrum informacyjnego ŚDM.

Wydarzenie zabezpieczać będzie ponad 2,5 tys. funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei, wyposażonych w nowoczesny sprzęt i środki łączności, wspierać ich będą m.in. mobilne centra monitoringu.

Jak podkreślił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, ŚDM to wydarzenie, który przyczyni się do odnowy Kościoła, ale równocześnie także wielu instytucji w naszym kraju. - Przyczyni się też do odnowy kolejnictwa polskiego. Jestem wdzięczny kolejom za tę deklarację współpracy, bo doceniam ich ogromną rolę, ponieważ sam pochodzę z rodziny o kolejarskiej tradycji - zaznaczył.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PKP Intercity