Z kraju

Z pociągu do auta na prąd jeszcze w tym roku

Z kraju

[object Object]
Elektryki na buspasach. Nowe oznaczenia na jezdniachTVN Turbo
wideo 2/4

Spółka PKP Polskie Koleje Państwowe wkrótce zacznie uruchamiać przy dworcach kolejowych wynajem e-aut na minuty - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Jak dowiedział się dziennik, realizacja tego projektu, mającego na razie charakter pilotażu, jeszcze przed końcem 2019 roku ma się rozpocząć w Trójmieście.

Obecnie spółka prowadzi rozmowy z zewnętrznym partnerem, który dostarczy samochody. Dziennik dodaje, że spółka na razie nie ujawnia, jakiej mają być marki.

Rozwój elektromobilności

Jak stwierdził Michał Stilger, rzecznik PKP, kolej chce w ten sposób aktywnie uczestniczyć w rozwoju elektromobilności w Polsce. - Dodatkowe usługi pozwolą także lepiej wykorzystywać potencjał dworców kolejowych. Widzimy je w roli ważnych elementów węzłów przesiadkowych, łączących różne rodzaje transportu zbiorowego i indywidualnego - powiedział Stilger w rozmowie z dziennikiem.

Jak pisze "Rz", projekt zakłada, że pasażerowie kolei będą mogli rezerwować samochód z wyprzedzeniem, aby oczekiwał na podróżnego po przyjeździe do docelowej stacji.

Kolejowy car-sharing ma być też dostępny dla miejscowych klientów, którzy mogliby korzystać z niego lokalnie. Jednak tylko dla pasażerów pociągów planowane są specjalne promocje. - System ma zachęcać nowych klientów do korzystania z kolei - zapowiadają PKP.

"Rz" przypomina, że to następny projekt, którym kolej ma wpisywać się w elektromobilność. "Od ubiegłego roku PKP budują przy dworcach stacje ładowania samochodów elektrycznych. Do tej pory spółka uruchomiła osiem takich stacji" - dodano.

Nie tylko PKP

W elektromobilność wchodzi coraz więcej firm i instytucji.

Gazeta przypomina, że budowę stacji ładowania zapowiedział Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS podpisał w tej sprawie porozumienie o współpracy z Polską Grupą Energetyczną (PGE). Wcześniej informowaliśmy, że stacje ładowania otwierają również Lasy Państwowe.

Na koniec czerwca br. w Polsce zarejestrowanych było łącznie 3645 elektrycznych samochodów osobowych.

Autor: mb / Źródło: Rzeczpospolita, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: pkp.pl

Pozostałe wiadomości