Szykują się zmiany na kolei. Podróż wydłuży się nawet o kilkadziesiąt minut

Z kraju

Nowy pociąg Polregio na trasach ze Słupska i TrójmiastaFacebook - Polregio
wideo 2/6

Polskie Koleje Państwowe planują zmiany w rozkładach jazdy. Korekta wejdzie w życie od 11 czerwca. Co dla pasażerów oznacza, że pociągami będą jechać dłużej. Poniżej najważniejsze informacje.

1. Wielkopolska i trasa Warszawa - Poznań

Pasażerowie, którzy chcą z Warszawy dostać się do Poznania muszą zarezerwować na podróż dodatkowe 40 do 60 minut, wynika z informacji PKP. W zamian za co przewoźnik oferuje zniżki od ceny biletów. Za przejazd z jednej do drugiej wojewódzkiej stolicy podróżni zapłacą 54,90 zł, czyli o 10 proc. mniej niż dotychczas.

Pociągi pojadą przez Gniezno, gdzie będą miały postój.

PKP zamierza także uruchomić komunikację zastępczą. "Między Kutnem, Kołem a Koninem kursować będą cztery pary autobusów skomunikowanych z pociągami jadącymi do/z Warszawy. Natomiast do miejscowości Września pojadą dwie pary autokarów do/z Gniezna zapewniające dogodną przesiadkę do pociągów kursujących w kierunku stolicy. Ponadto zostanie uruchomiony skład relacji Warszawa – Konin. Będzie on skomunikowany z autobusem kursującym ze Słupcy" - poinformował przewoźnik.

Jeżeli natomiast chodzi o ruch regionalny, to w Wielkopolsce pociągi zostaną tymczasowo całkowicie zastąpione przez busy. I w tym przypadku, czas podróży znacząco się wydłuży.

2. Warszawa - Lublin i okolice

Z Dęblina do Garwolina podróż przedłuży się aż o 80 min., informuje przewoźnik. Natomiast między Lublinem a Dęblinem, o 30 do 45 min. To dlatego, że pociągi Kolei Mazowieckich w ogóle nie będą tamtędy kursować, za to zostanie wprowadzona komunikacja zastępcza.

W przypadku trasy z Warszawy do Lublina podróż wyniesie do 2 godz. 50 min, bo potrwa dłużej o 30 do 40 minut. Jak podaje PKP, "pociągi z Warszawy do Lublina pojadą przez Lubartów, Parczew, Radzyń Podlaski, Łuków, Siedlce i Mińsk Mazowiecki z postojami we wszystkich tych miejscowościach".

Puławy i Dęblin, w których pociąg nie zatrzyma się, jak to robił dotychczas, mogą liczyć na zastępcze busy, które podwiozą do najbliższej stacji w Łukowie, wynika z informacji.

Jednak to nie koniec rewelacji. Jeżeli pasażerowie chcą dostać się do Lublina Krakowa, Katowic, Kielc czy Wrocławia, muszą pociągami PKP dojechać do Dęblina, a dopiero stamtąd - busami - do stacji docelowej.

W zamian za niedogodności, pasażerowie mogą liczyć na bilety tańsze o ok. 10 zł. Bilet z Warszaw do Lublina ma przykładowo kosztować 30,9 zł. "Zmianie ulegną również ceny biletów do Terespola i Białej Podlaskiej. Klienci za podróż do tych miast zapłacą odpowiednio 34,90 zł oraz 29,90 zł." - czytamy.

3. Kwadrans krócej

Koleje przygotowały też kilka pozytywnych informacji dla pasażerów. Przede wszystkim, o 14 minut skróci się czas podróży z Krakowa do Zakopanego. O kilka minut krócej będzie jechał pociąg z Wrocławia do Jeleniej Góry.

Oprócz tego, PKP szykuje nowe połączenie na trasie Sławno – Darłowo (pociągami PLK). Przemyśl, Zwardoń i Żywiec zyskają połączenie kolejowe ze stolicą.

Utrudnienia to efekt modernizacji, jaką szykuje PKP na niektórych odcinkach tras.

Koleje nie podają informacji, do kiedy potrwają remonty.

Autor: ps/gry / Źródło: PKP

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe